RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Susza coraz bardziej doskwiera. Objęła już niemal wszystkie województwa

Największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)

Utrzymująca się na terenie Polski susza rolnicza zwiększyła zasięg. Liczba województw objętych niedoborami wody wzrosła do 14 z 10 raportowanych w poprzednim okresie – wynika z komunikatu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Ardanowski: Zagrożenie suszą jest poważne

Zagrożenie suszą w Polsce jest poważne, monitorujemy sytuację – poinformował w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zapewnił, że...

zobacz więcej

W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 670 gmin, w których występuje susza. Odnotowano ją w 14 województwach na powierzchni 28,09 proc. gruntów ornych.

Susza rolnicza występuje na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, opolskiego, podlaskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Instytut informuje, że największy deficyt wody od 1 maja do 30 czerwca notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego, wynosił tam od 230 mm do 239 mm. Duży deficyt wody, bo od 160 do 230 mm zarejestrowano na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, Podlaskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej, na Polesiu Lubelskim oraz we wschodniej części Pobrzeża Słowińskiego.
Na dużym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 110 do 160 mm. Na południu Polski i na Pojezierzu Mazurskim w tym okresie notowano najmniejsze niedobory wody, wynoszące powyżej 110 mm.

Według IUNG suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw: zboża jare, ozime, krzewy owocowe, truskawki, rzepak i rzepik, rośliny strączkowe, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, drzewa owocowe, warzywa gruntowe, tytoń, burak cukrowy, ziemniaki i chmiel.

Największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 1219 gminach Polski, co stanowi 49,21 proc. gmin kraju.

źródło:

Zobacz więcej