Polacy nowymi członkami Akademii Filmowej

Akademia Filmowa powstała 11 stycznia 1927 roku (fot. arch. PAP/EPA/GARY CASKEY)

Akademia Filmowa opublikowała listę nowych członków. Znalazło się na niej kilkoro Polaków; to w większości osoby, które pracowały z Pawłem Pawlikowskim przy filmie „Zimna wojna”.

Zamieszanie z Oscarami. Akademia filmowa wycofuje się z kontrowersyjnej decyzji

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej wycofała się ze swojej decyzji, by Oscary w czterech kategoriach ze względów czasowych przyznać...

zobacz więcej

Wśród nowych członków Akademii Filmowej znaleźli się: Ewa Puszczyńska (producentka „Zimnej wojny”), Aleksandra Staszko (kostiumograf), Katarzyna Sobańska-Strzałkowska (scenograf), Marcel Sławiński (scenograf), Piotr Dumała (reżyser), Aleksandra Korejwo (reżyserka), Jerzy Kucia (scenarzysta).

Wybrani do Akademii Polacy to w większości osoby, które pracowały z Pawłem Pawlikowskim przy „Zimnej wojnie”.

Do Akademii zaproszono również Adele, Lady Gagę, Marka Ronsona i Annie Lennox.

Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej stworzył w latach 20. XX wieku Louis B. Mayer, szef wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer (MGM). Chciał utworzenia organizacji, która usprawniłaby przemysł filmowy i była mediatorem w sporach pracowniczych.

Roman Polański pozwał Akademię Filmową. Chce do niej wrócić

Roman Polański zwrócił się w piątek do sądu o przywrócenie go do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, z której został wykluczony rok...

zobacz więcej

Akademia powstała 11 stycznia 1927 roku, a jej pierwszym przewodniczącym został Douglas Fairbanks Jr., który wprowadził przyznawanie nagród „za wyróżniające osiągnięcia”. Rok później powstał system głosowania, a po nim rozpoczął się proces selekcji i nominacje do nagrody, która dziś znana jest, jako Oscar.

Członkostwo w Akademii można uzyskać jedynie poprzez zaproszenie, które wystosowuje jej zarząd. Najczęściej otrzymują je osoby nominowane do Oscara albo takie, które zostały zgłoszone przez obecnego członka za swój znaczący wkład w rozwój kina.

Propozycje członkostwa nowych kandydatów są rozpatrywane corocznie. I chociaż Akademia nie ujawnia publicznie ile dokładnie liczy osób, to zawsze ogłasza nazwiska tych, którzy zostali do niej ostatnio zaproszeni.

Członkostwo w Akademii nie wygasa, jest dożywotnie. Jednak ostatnio wykluczeni zostali m.in. Carmine Caridi, Bill Cosby, Harvey Weinstein i Roman Polański. Polski reżyser uważa, że było to bezprawne i złożył pozew, który może zmusić Radę do przywrócenia mu członkostwa.

źródło:

Zobacz więcej