RAPORT

Pogarda

Minister energii odwiedził rannych górników z kopalni Murcki-Staszic

Minister Tchórzewski odwiedził poszkodowanych górników (fot. 	PAP/Andrzej Grygiel)
Minister Tchórzewski odwiedził poszkodowanych górników (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Najnowsze

Popularne

Górnicy przebywający w katowickim szpitalu po wstrząsie w kopalni Murcki–Staszic są po poważnym przeżyciu – mówił na briefingu w Katowicach Krzysztof Tchórzewski. Minister energii powiedział też, że ranni po rehabilitacji chcą wracać do pracy.

Rodziny zmarłych górników dostaną renty specjalne. Jest decyzja premiera

Premier podjął decyzję, że wdowy po górnikach, którzy zginęli w wyniku wstrząsu w kopalni Murcki-Staszic, a także ich dzieci otrzymają renty...

zobacz więcej

Minister Tchórzewski spotkał się w katowickim Górnośląskim Centrum Medycznym z górnikami rannymi podczas tąpnięcia w katowickiej kopalni Murcki–Staszic. W następstwie tego zdarzenia zginęło trzech górników, a do szpitali przewieziono sześciu kolejnych.

Jak relacjonował na briefingu minister, trzej górnicy będący w Górnośląskim Centrum Medycznym są „po poważnym przeżyciu”. – To sytuacja młodych ludzi, którzy znaleźli się nagle przed tym wyzwaniem, że spojrzeli w oczy śmierci. Natomiast są gotowi do powrotu do pracy. Choć wiadomo, że leczenie i rehabilitacja potrwają, szykują się do powrotu do pracy – powiedział.

– Podziwiam ich charakter, podejście do tego typu doświadczeń życiowych. Gratuluję rodzinom takich mężów i ojców – to naprawdę dzielni ludzie – dodał minister.

Zastępca dyrektora Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach ds. lecznictwa prof. Krystian Wita poinformował, że w poniedziałek po południu do oddziału ratunkowego tego szpitala przewieziono trzech poszkodowanych górników.

– Ich stan jest stabilny, nie zagraża im obecnie nic złego. Są pod opieką na oddziale chirurgii oraz na oddziale ortopedii – powiedział Wita.

Wstrząs w kopalni Murcki-Staszic. Trzej górnicy nie żyją

Trzej górnicy, poszkodowani po silnym wstrząsie w katowickiej kopalni Murcki-Staszic, nie żyją. Sześciu kolejnych jest już w szpitalach – podała...

zobacz więcej

Minister Tchórzewski przekazał wyrazy współczucia, własne i w imieniu premiera, rodzinom zmarłych górników i wszystkim poszkodowanym. – Jeśli chodzi o zmarłych, jest deklaracja odpowiednich rent z tego tytułu, które premier ma prawo przyznawania – zaznaczył minister energii.

Jak przekazali przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej, w poniedziałek o godz. 14.12 w należącej do tej spółki kopalni Murcki–Staszic doszło do silnego tąpnięcia, w następstwie którego zginęło trzech górników. Sześciu udało się przewieźć na powierzchnię – są w szpitalach: trzech w Górnośląskim Centrum Medycznym, po jednym w Sosnowcu, Katowicach Bogucicach i Katowicach Murckach.

Według PGG stan tych górników jest stabilny, doznali głównie urazów ortopedycznych – stłuczeń i złamań.

Przedstawiciele PGG zapewnili o stałym kontakcie z lekarzami i rodzinami poszkodowanych górników w celu stałego monitorowania stanu zdrowia i zapewnienia jak najlepszej opieki medycznej. Do rodzin zmarłych górników skierowano pracowników kopalni oraz psychologów. Mają również otrzymać pomoc materialną.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej