RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Orchestron to jest profesjonalizm. Każdy dźwięk jest przemyślany” #PolskaToWięcej

Po niezwykłej premierze Orchestonu w grudniu ubiegłego roku kolejny sukces. Po raz pierwszy Gromee pokazał swój projekt w sali krakowskiego Centrum Kongresowego ICE. 17 maja Andrzej Gromala wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej wystąpił na warszawskim Torwarze. Usłyszeliśmy największe hity muzyki elektronicznej w nowych aranżacjach. Udało się nam porozmawiać z twórcami.

Jest takie miejsce, w którym trzeba przeczołgać turystę #PolskaToWiecej

– Ludzie idą w ciemnych wyrobiskach, wąskich, krętych, nie wiedzą, w którą stronę będą skręcali, czołgają się. Mało który obiekt turystyczny...

zobacz więcej

– Na scenie jest ponad siedemdziesiąt osób i musimy to wszystko zgrać. Artyści, po pierwsze grają idealnie, a po drugie grają z sercem. Świetnie się przy tym bawią! To niezwykłe, jak kochają muzykę i instrumenty – ocenił Andrzej Gromala.

Widać to i słychać, między innymi w wykonaniu takich artystów, jak: Lukas Meijer i Kayah, którzy wzięli udział w projekcie.

– Kocham to. Kiedy byłem młodszy, może nie słuchałem, jakoś dużo muzyki klasycznej, ale zawsze lubiłem tę muzykę. Kiedy zaproponowano mi udział w projekcie, nie mogłem odmówić. Stanie na tej scenie i śpiewanie z tą fantastyczną orkiestrą to magiczne uczucie – wyznał Lukas Meijer szwedzki muzyk, wokalista rockowego zespołu No Sleep for Lucy i reprezentant Polski w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji.

– Kiedy zaproponowałem, Kayah utwór „Enjoy the Silence”, ona bez wahania przyjęła moją propozycję. Dla niej Depeche Mode jest czymś niezwykłym, bo to też „kawał” elektroniki w naszym świecie muzycznym. Staram się dobierać utwory do poszczególnych artystów. A właściwie myślę, że ten utwór znalazł Kayah – mówił Gromee .

Przygotowania do koncertu wymagały intensywnej pracy i zaangażowania wszystkich uczestników. Szczególnie Ireneusza Boczka i Michała Woźniaka, którzy aranżowali utwory – podkreśliła żona artysty Sara Chmiel.

Conrado Moreno: W dzieciństwie powtarzałem, że jestem ufoludkiem #PolskaToWiecej

Czuje się w takim samym stopniu Hiszpanem, jak Polakiem. Gdy był dzieckiem, miał silną potrzebę podkreślenia swojej tożsamości. Powtarzał, że jest...

zobacz więcej

– Wszyscy przygotowywaliśmy się w Krakowie. Musieliśmy się dostosować do wymagań aranżerow. To były konktretne wytyczne, które należało spełnić, gdyż ważne było to, w którym momencie artysta wchodzi i w którym kończy utwór. Piosenki zaaranżowali Ireneusz Boczek i Michał Woźniak. Kiedy gra się z tak dużą orkiestrą trzeba bardzo uważać, aby zgranie było wręcz idealne. Czasami jednak zdarzały się sytuacje, gdzie pozwalali nam na lekkie improwizacje – powiedziała wokalistka.

Sara jest oparciem dla swojego męża. Nie ukrywała faktu, że jest nim zachwycona.

– Jestem dumna z mojego męża. Orchestron wybrzmiał po raz pierwszy w Krakowie i to w 40. urodziny Andrzeja (14 grudnia 2018 r. – red). Zrobił naprawdę wyjątkowe koncerty. Było wiele przygotowań i nie ukrywam, że też sporo stresu, ponieważ ubiegły rok rozpoczął się bardzo intensywnie, sporą ilością projektów i koncertów. Cieszymy się, że udało się to zorganizować w Warszawie. Mam nadzieję, że w innych miastach też zagramy – podkreśliła.

Także inni wokaliści biorący udział w tym wydarzeniu ocenili je pozytywnie. Chwalili Andrzeja Gromalę nie tylko za profesjonalizm.

– Gromee to bardzo skromny człowiek. Wszyscy, którzy go poznają na żywo, są tym zachwyceni. Odznacza się ogromną pracowitością i ten projekt, który usłyszeliśmy dzisiaj przygotowywał od wielu lat. Ja najpierw poprosiłam go o zremiksowanie mojego singla „Ćma”, ale nie mieliśmy okazji poznać się osobiście. Dopiero dzięki Orchestronowi to się udało. Poznałam go i nasza współpraca znakomicie się rozwija – powiedziała Reni Jusis.

Łzy z pazurem. Sara Chmiel odmieniła zespół #PolskaToWiecej

Ogromny muzyczny talent Sary Chmiel zaowocował współpracą z zespołem Łzy. Piosenkarka od 2011 r. jest wokalistką tej legendarnej grupy. Po trudnych...

zobacz więcej

– To bardzo dobra dusza. Jest zrównoważonym i spokojnym człowiekiem. To cenne zalety w pracy o twórczym charakterze z wieloma wykonawcami – mówił piosenkarz Jacob A.

Orchestron według wokalistów jest niepowtarzalnym projektem, który spopularyzuje muzykę symfoniczną.

– Uważam, że na fali popularności muzyki elektronicznej uda się spopularyzować również muzykę symfoniczną. I dzięki temu zaprezentować ją szerszej publiczności. To dzięki takim projektom wielbiciele muzyki elektronicznej mają szansę posłuchania jej w aranżacji symfonicznej– zwróciła uwagę Reni Jusis.

– Orchestron to fantastyczne połączenie dwóch gatunków muzycznych: klasycznego i klubowego. Razem tworzą nową jakość: oryginalne brzmienie. Dzięki temu ci, którzy słuchają głównie muzyki klubowej, mogą spotkać się z tymi, którzy preferują muzykę poważną na jednej sali koncertowej i wzbogacić swoje muzyczne upodobania o nową jakość – podkreśliła Sara Chmiel.

źródło:
Zobacz więcej