RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Od lipca gminy mają zacząć pomagać w programie „Czyste powietrze”

W ramach programu „Czyste powietrze” właściciele domów mogą się starać o dotacje i pożyczki m.in. na termomodernizację nieruchomości (fot. Shutterstock/Katarzyna Wojtasik)
W ramach programu „Czyste powietrze” właściciele domów mogą się starać o dotacje i pożyczki m.in. na termomodernizację nieruchomości (fot. Shutterstock/Katarzyna Wojtasik)

Najnowsze

Popularne

Od lipca gminy zaczną współpracować w ramach programu antysmogowego „Czyste powietrze” – zadeklarował minister środowiska Henryk Kowalczyk. Wyjaśnił, że do tej pory zgłosiło się ok. 1 tys. samorządów.

Wznowiono przyjmowanie wniosków w ramach programu „Czyste powietrze”

Od poniedziałku można ponownie składać wnioski w ramach programu „Czyste powietrze”. Program ruszył we wrześniu 2018 roku, jednak z powodu...

zobacz więcej

Zgodnie z informacją ministra resort środowiska zadeklarował Komisji Europejskiej, że sieć dystrybucji w ramach programu „Czyste powietrze” zostanie poszerzona. Na razie wnioski i fundusze są dzielone przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.

Minister wyjaśnił, że na razie w ramach pilotażu do programu zostaną włączone gminy.

– Od lipca zaczniemy włączać gminy – teraz na zasadzie pilotażu. Zgłosiło się blisko 1 tys. gmin. Na początku współpraca będzie polegać na pomocy w wypełnianiu wniosków. Przejmą również bieżący kontakt z beneficjentami, którzy mogliby składać korekty (do wniosków) w gminach – mówił.

Szef resortu środowiska zaznaczył, że program rozwija się zgodnie z harmonogramem. Wystartował on 19 września zeszłego roku. Kowalczyk ocenił, że w pierwszym roku na pewno nie uda się dokonać termomodernizacji 300 tys. budynków, ale „powinno być ok. 100 tys.”.

Minister dodał, że „Komisja Europejska nie zamroziła, nie zabrała pieniędzy ani nie zakończyła finansowania, bo go w ogóle nie rozpoczęła”. Przyznał, że resort środowiska chce włączyć środki europejskie do programu w nowej perspektywie finansowej. Ocenił, że realnie mogłoby się to stać od 2022 r.

Kowalczyk wyjaśnił, że na razie trwają „robocze konsultacje” z Komisją. Właściwe negocjacje, m.in. ustalenie warunków nastąpi w przyszłości.

W ramach programu antysmogowego „Czyste powietrze” właściciele domów jednorodzinnych mogą się starać o dotacje i pożyczki na termomodernizację nieruchomości, wymianę pieców grzewczych. Budżet programu na 10 lat to ponad 100 mld zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej