Nie żyje Bogusław Schaeffer

Pierwszą sztukę teatralną Schaeffer napisał w 1955 r. (fot. PAP/Andrzej Rybczyński)

Kompozytor, historyk muzyki, dramatopisarz Bogusław Schaeffer zmarł w Salzburgu – poinformował Związek Kompozytorów Polskich. Jako kompozytor uznawany jest za przedstawiciela awangardy, jako muzykolog – za znawcę nowych prądów i tendencji w muzyce.

Zmarł kompozytor i dyrygent André Previn, czterokrotny zdobywca Oscara

W wieku 89 lat zmarł kompozytor, dyrygent i czterokrotny laureat nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej André Previn. O odejściu muzyka...

zobacz więcej

Bogusław Schaeffer urodził się w 1929 r. we Lwowie. Zaczął komponować mając 17 lat. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie u Artura Malawskiego. W 1953 r. obronił pracę dyplomową poświęconą twórczości Witolda Lutosławskiego.

Wykładał kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, prowadził także kursy współczesnej kompozycji m.in. w Salzburgu, Yorku i Middelburgu.

Pierwszą sztukę teatralną Schaeffer napisał w 1955 r. Od tamtej pory stworzył blisko 40 partytur teatralnych dla aktorów. Do najbardziej znanych i najczęściej granych na międzynarodowych scenach należą „Audiencja I”, „Audiencja II”, „Audiencja III, czyli Raj Eskimosów”, „Audiencja IV”, „Audiencja V”, „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” (grany przez ponad 40 lat przez Jana Peszka), „Kwartet dla czterech aktorów”, „Próby” i „Tutam”.

Stefan Kisielewski nazwał go „ojcem nowej muzyki w Polsce”. Jest autorem książek z zakresu teorii i historii muzyki m.in. „Wstępu do kompozycji”, „Klasyków dodekafonii” i „Kompozytów XX wieku”.

źródło:

Zobacz więcej