Atomowa ważka poleci w kosmos. Napotka tam metanowe deszcze

Dragonfly ma rozpoczą misję na Tytanie w 2034 roku (graf. NASA)

NASA planuje wysłać na Tytana, jeden z księżyców Saturna, atomowego drona badawczego o nazwie Dragonfly (ważka). Misja ma się odbyć w ramach programu New Frontiers.

Łazik Curiosity wykrył nietypowo wysokie stężenie metanu na Marsie

W ostatnich dniach znajdujący się na powierzchni Marsa amerykański bezzałogowy łazik Curiosity natrafił na zdecydowanie wyższe niż normalnie...

zobacz więcej

Kwadrokopter Dragonfly zostanie wysłany na Tytana w 2026 roku. Dron ma pobierać próbki, wykonywać pomiary przy użyciu zestawu pokładowych instrumentów w różnych miejscach powierzchni księżyca, a także robić i przesyłać wysokiej rozdzielczości zdjęcia.

Na miejsce sonda ma dotrzeć w 2034 roku. Będzie to pierwsza misja, w ramach której lądownik za pomocą ośmiu wirników będzie mógł przez cały czas trwania misji przemieszczać się w locie, tak jak drony na Ziemi. Urządzenie będzie zasilane radioizotopowym źródłem energii.

Misja ma trwać około 2,5 ziemskiego roku. Dragonfly ma pokonać w tym czasie około 200 km.

Saturn to gazowy olbrzym, szósta planeta od Słońca, wokół której krąży prawie 70 księżyców. Tytan jest największym z nich. Ma średnicę większą od Merkurego i skupia aż 90 proc. masy znajdującej się na orbicie Saturna. Jest to drugi pod względem wielkości księżyc w Układzie Słonecznym, zaraz po Ganimedesie krążącym wokół Jowisza.

Tytan został odkryty w 1655 roku przez holenderskiego astronoma i matematyka Christiaana Huygensa. Ma gęstą atmosferę i ocenia się, że może kryć w sobie ślady życia, mimo że znajduje się dziesięciokrotnie dalej od Słońca niż nasza planeta, a temperatura jego powierzchni to około -179 stopni Celsjusza. W dodatku deszcze tam są z metanu. Warunki panują zatem takie, jakie zgodnie z przypuszczeniami panowały na młodej Ziemi.

źródło:
Zobacz więcej