Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

„Urodziny Hitlera” na wokandzie. Rusza proces

Imprezę zorganizowano w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego (fot. YT/TVN24)

Przed sądem w Wodzisławiu Śląskim ma się dziś rozpocząć proces sześciu osób oskarżonych w związku ze świętowaniem w lesie urodzin Adolfa Hitlera.

Zarzuty dla organizatorów i uczestników „urodzin” Hitlera

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko organizatorom i uczestnikom obchodów „urodzin” Adolfa Hitlera – dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł...

zobacz więcej

Akt oskarżenia przeciw organizatorom i uczestnikom wydarzenia w lesie koło Wodzisławia Śląskiego przygotowała prokuratura w Gliwicach. Śledztwo dotyczyło publicznego propagowania nazizmu. Sprawą zajęła się również Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Reportaż o wydarzeniu z 13 maja 2017 roku nakręcili reporterzy Superwizjera TVN. Na nagraniu były widoczne płonące swastyki, „ołtarzyk” ku czci zbrodniarza, a uczestnicy spotkania wznosili okrzyki „Sieg Heil!”.

W sprawie publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa zarzuty usłyszało sześć osób: Mateusz S., przewodniczący organizacji „Duma i Nowoczesność”, Adam B., Tomasz R., Dorota R., Adrian K. i Dawid K.

W październiku 2018 roku zapadł pierwszy wyrok w tej sprawie. Adam B. w śledztwie usłyszał zarzuty dotyczący propagowania ustroju totalitarnego i przyznał się do zarzucanych mu czynów, wyraził skruchę oraz złożył wyjaśnienia, a prokurator zdecydował o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia wraz z wnioskiem B. o dobrowolne poddanie się karze. Adam B. miał zapłacić 13,2 tys. zł grzywny oraz pokryć koszty sądowe.

źródło:
Zobacz więcej