Tajemnica zebr wyjaśniona. Paski pełnią bardzo ważne zadanie

Ubarwienie pomaga zebrom przetrwać w afrykańskich upałach (fot. Pexels)

Charakterystyczne ubarwienie zebr od dawna intryguje naukowców. Najnowsze badania pokazały, że paski nie tylko pomagają się kamuflować tym zwierzętom, ale służą też kontrolowaniu ich temperatury.

Zagadka pand wyjaśniona. Ubarwienie pomaga w komunikacji i kamuflażu

Charakterystyczne czarno-białe umaszczenie pandy wielkiej służy do kamuflażu i komunikacji – ocenili biolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego....

zobacz więcej

Odkrycia dokonali przyrodnik-amator oraz technik biologii Alison Cobb i zoolog Stephen Cobb. Naukowcy spędzili lata w Afryce, gdzie prowadzili badania środowiskowe. Wykazali, że w miarę nagrzewania się pomiędzy czarnymi a białymi paskami pojawia się różnica temperatur.

Odpowiada za to zjawisko niewielkich ruchów powietrza wokół pasków, które powodują efekt chłodzenia. Wskazano, że jest to jednak tylko jeden z mechanizmów chłodzenia się zwierzęcia.

Naukowcy zaobserwowali również znacznie większe temperatury na martwej zebrze, co oznacza istnienie jeszcze jednego mechanizmu odpowiadającego na kontrolowanie temperatury. Wykazano, że to zdolność do unoszenia włosów na czarnych pasach, która pomaga w odprowadzeniu ciepła ze skóry.

Te dwa mechanizmy w połączeniu z poceniem sprawiają, że zebry są w stanie przetrwać w bardzo trudnych warunkach. Biało-czarne pasy mają więc bardzo konkretne zastosowanie i nie wyewoluowały po to, żeby odstraszać drapieżniki.źródło:
Zobacz więcej