RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Skoro IKEA propaguje równość, dlaczego wyrzuca katolika?”. Kolejny pracownik sklepu odchodzi

W maju IKEA włączyła się w międzynarodowy dzień LGBT (fot. Francis Dean/Corbis via Getty Images)
W maju IKEA włączyła się w międzynarodowy dzień LGBT (fot. Francis Dean/Corbis via Getty Images)

W akcie solidarności z kolegą – katolikiem zwolnionym za poglądy, odchodzi kolejny pracownik IKEI – informują „Wiadomości” TVP1. Minister sprawiedliwości zalecił postępowanie sprawdzające, a do prokuratury zgłaszają się kolejni ludzie.

Przypadków dyskryminacji w Ikea jest więcej? „Oczekujemy przeprosin polskiej opinii publicznej”

Zwolnienie pracownika w związku z wyrażoną przez niego opinią dotyczącą akcji propagującej ideologię LGBT jest w mojej ocenie dyskryminacją i łamie...

zobacz więcej

Kolejny pracownik, znajomy pana Tomasza odchodzi z IKEI – jak mówi, z powodu agresywnej kampanii LGBT w firmie.

– [Skoro IKEA -red.] propaguje równość i różnorodność wobec ludzi, to dlaczego miała miejsce taka sytuacja, gdzie katolik wyraża swoje zdanie i jest za to wyrzucany z pracy – mówi.

W maju IKEA włączyła się w międzynarodowy dzień LGBT. Firma udostępniła swoim pracownikom artykuł zatytułowany „Włączenie LGBT+ jest obowiązkiem każdego z nas”. Namawiano w nim do walki o prawa lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów. Pan Tomasz wyraził opinię na wewnętrznym, firmowym forum. – Chciałem po prostu zająć się pracą, tym, do czego jestem w IKEI powołany, na co podpisałem umowę. Na sprzedaż mebli, a nie jakieś propagandowe, ideologiczne rzeczy – mówi.

Pan Tomasz zacytował fragment ze Starego Testamentu o ochronie rodziny i małżeństwa, potępiający praktyki homoseksualne. „Za Tomaszem” – pod petycją w sprawie sprzedawcy zwolnionego za cytowanie Biblii podpisało się już ponad 13 tys. osób. Pełnomocnicy mężczyzny wzywają koncern do zaprzestania łamania sumień pracowników.

„Byłaby to rzecz skandaliczna”. Ziobro zleci zbadanie sprawy pracownika IKEI

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował w piątek, że zleci prokuraturze zbadanie sprawy pracownika IKEI, który miał zostać zwolniony...

zobacz więcej

Dyskryminacja

– Dyskryminacja pracowników ze względu na religię jest niedopuszczalna, a praktyki dyskryminacyjne i ideologizacja miejsca pracy powinny zostać wycofane – mówi dr Tymoteusz Zych, pełnomocnik zwolnionego pracownika IKEI.

Zwolnienie z pracy ze względu na religię czy światopogląd jest bezprawne, podkreślają przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości i zapowiadają wszczęcie postępowania sprawdzającego.

– Docierają do nas informacje, że tego typu sytuacji było więcej. To również będzie sprawdzane, więc apeluję do wszystkich, którzy spotkali się z tego typu dyskryminacyjnymi działaniami, żeby zgłaszać się – stwierdził wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

„Jeden z naszych pracowników opublikował komentarz pod artykułem, wyrażając swoją opinię w sposób mogący naruszyć dobra i godność osób LGBT+. Dodatkowo, pracownik faktycznie wykorzystał cytaty ze Starego Testamentu mówiące o śmierci, krwi w kontekście tego jaki los powinien spotkać osoby homoseksualne” – napisano w oświadczeniu IKEI.

Zdaniem kierownictwa IKEI, biblijny cytat stwarza ryzyko naruszenia dóbr lub godności osobistej innych pracowników.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej