Wiadomo, gdzie żyły prehistoryczne hieny. Teraz jest tam bardzo zimno

Posiadaczem zębów była hiena o nazwie Chasmaporthetes, charakteryzująca się smuklejszą budową ciała w porównaniu z dzisiejszymi hienami (fot. pixabay/skeeze)

W czasach prehistorycznych hieny występowały również w Arktyce. Świadczą o tym dwa zęby z kanadyjskiej części Arktyki, które zidentyfikowano jako należące do prehistorycznych hien – czytamy na łamach pisma „Open Quaternary”.

Szczerzy się od ponad 40 tys. lat. Doskonale zachowany wilk odkryty na Syberii

Sensacja archeologiczna w Jakucji, we wschodniej części Syberii. Odkryto tam doskonale zachowaną głowę wilka sprzed ponad 40 tys. lat. Przetrwała w...

zobacz więcej

Obecnie hieny występują w Azji i Afryce, gdzie zdobywają pożywienie, polując i znajdując padlinę. Okazuje się jednak, że w czasach prehistorycznych, w trakcie ostatniego zlodowacenia, hieny występowały również w kanadyjskiej Arktyce. Świadczy o tym odkrycie dwóch zębów, należących do prehistorycznych przedstawicieli tej grupy zwierząt.

Odkrycia dokonano jeszcze w latach 70. XX w. na terytorium Jukon w północno-zachodniej Kanadzie. Dopiero jednak niedawno udało się potwierdzić tożsamość obu zębów.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Buffalo (USA) posiadaczem zębów była hiena o nazwie Chasmaporthetes, charakteryzująca się smuklejszą budową ciała w porównaniu z dzisiejszymi hienami.

Wcześniej prehistoryczne szczątki tych zwierząt znajdowano na terenie Mongolii i południowych stanów USA. Najnowsze badania pozwalają zrozumieć, którędy hieny przewędrowały do Ameryki Północnej.

źródło:

Zobacz więcej