Wirtualny komiks o 100 latach niepodległej Polski. Dzięki VR będzie można wejść do środka

Fragment komiksu o Tytusie, Romku i A'Tomku (fot. ec1lodz.pl)

Stuletnią historię polskiego komiksu w kontekście najważniejszych wydarzeń historycznych i przemian niepodległej Polski opowie w nowoczesnej formie powstający w Łodzi wirtualny komiks. Prezentację wykorzystującą technikę wirtualnej rzeczywistości (VR) będzie można oglądać w EC1.

Papcio Chmiel kończy 96 lat!

Najsłynniejszy polski twórca komiksów Papcio Chmiel, a naprawdę Henryk Jerzy Chmielewski kończy 96 lat. Grafik, rysownik i publicysta najbardziej...

zobacz więcej

Nowatorski projekt „Niepodległa.kom – 100 lat polskiego komiksu” to wspólne przedsięwzięcie EC1 Łódź – Miasto Kultury i resortu kultury. Realizowane jest z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy polskiego komiksu. Twórcy projektu postanowili połączyć ten fakt z obchodzoną w ubiegłym roku rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i ukazać historię kultury obrazkowej w kontekście przemian politycznych i społecznych w Polsce.

Przygotowywana wirtualna, obrazkowa historia ma ukazać bogaty dorobek polskiego komiksu oraz to, jak wyzwania 20-lecia międzywojennego, dramat okupacji, 40 lat Polski Ludowej, czy wolnościowy zryw z 1989 r. znajdowały odzwierciedlenie w rysunkowych opowieściach oraz ich treści i formach.

– Postanowiliśmy z różnych okresów historii tworzenia komiksów wybrać znaczące plansze, rysunki, prace, które odwoływałyby się do istotnych wydarzeń związanych z historią Polski – wyjaśnił dyrektor EC1 Łódź Błażej Moder.

Wskazano, że „Przygody bezrobotnego Froncka”, których autorem był Franciszek Struzik będą tłem wydarzeń międzywojnia. „Tytus, Romek i A'Tomek” będą walczyć z okupantem, a bohaterowie komiksów Tadeusza Baranowskiego z „Profesorkiem Nerwosolkiem” na czele przeniosą odbiorców do czasów PRL-u.

Projekt połączy tradycyjne techniki opowieści rysunkowej z nowoczesnymi technologiami. 100 lat narracji graficznej zaprezentowane zostanie bowiem w wirtualnej rzeczywistości (VR), dzięki której będzie można zajrzeć do wnętrza komiksu.

– Będzie to polegać na założeniu okularów VR oraz słuchawek i przeniesieniu odbiorcy w wykreowany na potrzeby doświadczenia świat komiksu. Będzie to ciekawa wizualizacja, wzbogacona dźwiękiem w postaci muzycznej oraz głosem lektora oprowadzającego po świecie narracji graficznej. Mówiąc najprościej, po założeniu okularów odbiorca będzie mógł wejść w świat komiksu – wyjaśniła Aleksandra Kaźmierczak z EC1.

Premiera w grudniu

Premierę zaplanowano na grudzień br. Stworzenie prezentacji ma kosztować ponad 300 tys. zł, z czego znacząca część pochodzi z programu „Niepodległa”, realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Chcemy w ciekawy, nie zawsze tradycyjny sposób opowiadać o dokonaniach naszych przodków, którzy odbudowywali Polskę. »Niepodległa.kom – 100 lat polskiego komiksu« jest właśnie taką opowieścią. Sto lat historii polskiego komiksu, ale jednocześnie opowieść o historii kraju przez pryzmat komiksu jest projektem, który mam nadzieję dotrze do różnych grup wiekowych – zapowiedział dyrektor biura programu „Niepodległa” Jan Kowalski.

źródło:

Zobacz więcej