Foki szare nucą „Gwiezdne wojny”. Naśladują ludzki głos [POSŁUCHAJ]

Zdolności językowe fok szarych zadziwiły naukowców (fot. nps.gov)

Foki szare są w stanie naśladować ludzki głos i nucić piosenki, w tym melodię z filmu „Gwiezdne wojny”. Zaobserwowali to naukowcy z University of St. Andrews w Szkocji.

Foka „spoliczkowała” kajakarza ośmiornicą [WIDEO]

Do szokującego zdarzenia doszło na jednej z kajakarskich wypraw u wybrzeży Nowej Zelandii. Grupa turystów płynęła po akwenie, kiedy do jednego z...

zobacz więcej

Badanie naukowe nad fokami mogą poprawić naszą wiedzę na temat ewolucji uczenia się głosu, która jest kluczowa dla rozwoju języka.

Trzy młode foki szare były monitorowane od urodzenia, aby zbadać jakie dźwięki wydają naturalnie. Następnie przeszkolono je, aby naśladowały nowe dźwięki.

Jedna z fok – Zola, okazała się szczególnie biegła w naśladowaniu melodii. Była w stanie skopiować aż 10 nut, np. motywu muzycznego z filmu „Gwiezdne wojny” czy piosenki „Twinkle twinkle little star” z filmu „Alicja w Krainie Czarów”.


Badania nad fokami ułatwią walkę z zaburzeniami mowy

Naukowcy Amanda Stansbury i Vincent Janik z uniwersyteckiego Szkockiego Instytutu Oceanu (SOI) uważają, że foki szare można wykorzystać do badania zaburzeń mowy.

– Byłam zdumiona, jak dobrze foki skopiowały modelowe dźwięki, które im graliśmy - powiedziała Stansbury, główny badaczka projektu. – Kopie nie były idealne, ale biorąc pod uwagę, że nie są to typowe dźwięki wydawane przez foki, są imponujące - powiedziała. Według Janika, który jest dyrektorem SOI, „badanie poprawią naszą wiedzę na temat ewolucji uczenia się głosu, która jest kluczowa dla rozwoju języka”.

Ssaki takie jak wieloryby, delfiny czy słonie morskie potrafią naśladować dźwięki wydawane przez ludzi, ale używają innych mechanizmów niż człowiek. Z kolei szympansy i goryle mają zaskakująco ograniczone umiejętności wokalne – wyjaśniał Janik. W rozmowie z CNN podkreślił, że foki są jedynymi znanymi nam ssakami, które w naśladowaniu głosu używają tych samych mechanizmów co ludzie.


„Znalezienie innych ssaków, które używają dróg głosowych w taki sam sposób, w jaki modyfikujemy dźwięki, informuje nas o tym, jak genetyka i uczenie się wpływa na umiejętności wokalne i może ostatecznie pomóc w opracowaniu nowych metod badania zaburzeń mowy” – napisano w komunikacie na temat badań.

Pełne wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Current Biology.

źródło:
Zobacz więcej