Prezydent: Musimy walczyć twardo, by polscy rolnicy byli traktowani w ramach UE sprawiedliwie

Polska musi walczyć bardzo twardo o to, aby nasi rolnicy byli traktowani w ramach Unii Europejskiej sprawiedliwie, aby polski rolnik otrzymywał dopłaty bezpośrednie przynajmniej na średnim poziomie UE – powiedział prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w inauguracji Międzynarodowych Targów Rolno-Przemysłowych w Minikowie w Kujawsko-Pomorskiem.

Ardanowski: Rolnicy, którzy ponieśli straty z powodu pogody, nie zostaną bez pomocy

Rolnicy powinni od razu przystąpić do szacowania strat w uprawach w związku z niestabilną pogodą – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof...

zobacz więcej

Podczas wystąpienia prezydent dziękował ministrowi rolnictwa Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu „za niezwykłą troskę, z jaką podchodzi do spraw polskiego rolnictwa i polskiego rolnika”.

– Często mówimy, żeby nasze rolnictwo, tak jak i cała Polska, rozwijało się jako rolnictwo nowoczesne. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy dzisiaj i w przyszłości rolnictwo nowoczesne, nowoczesna produkcja rolna, nowoczesne wytwarzanie żywności. Jestem przekonany co do jednego: nowoczesne nie oznacza masowe – mówił Andrzej Duda.

Jak ocenił, nowoczesne to „przede wszystkim zdrowe, dobre dla człowieka”. – Nowoczesne oznacza to wszystko, co człowiekowi rzeczywiście służy, a więc takie rolnictwo, które jest realizowane w sposób zrównoważony. To właśnie dlatego cały czas akcentujemy i cały czas w naszej konstytucji, to najistotniejsze miejsce w hierarchii celów rolnych zajmuje wsparcie rodzinnego gospodarstwa rolnego – powiedział.

– To jest podstawa, i mam nadzieję, że to będzie podstawa gospodarki rolnej w naszym kraju, właśnie rodzinne gospodarstwo rolne – podkreślił.

Zagrożenia w produkcji rolniczej

– Działalność rolnicza jest związana z wielkim ryzykiem, ryzykiem co roku, bo jest uzależniona od sił natury, jest uzależniona od pogody. Jest tyle niebezpieczeństw, które czyhają na rolnika i na to, co rolnik wytwarza: powodzie, gradobicia, przymrozki i inne formy (zjawisk) przyrody, które niszczą płody rolne, które niszczą to, co państwo w wielkim trudzie zdołaliście wytworzyć. Ważne jest to, żeby państwo polskie dbało o rolnika także poprzez to, że zawsze jest na takie okoliczności zabezpieczony – powiedział prezydent, który podziękował rolnikom za ich trud i za ich produkcję.

Prezydent podkreślił, że dla rolników istotne jest to, że polskie państwo szybko reaguje na wszelkie tego typu wydarzenia, które zakłócają ich normalną pracę.

Jeszcze w tym roku ma ruszyć państwowy port do przeładunku zbóż

Minister rolnictwa Jan Ardanowski zapowiedział w Sejmie, że jeszcze w tym roku uruchomiony zostanie państwowy port do przeładunku zbóż, z którego...

zobacz więcej

– To właśnie taka gospodarka w tym znaczeniu państwowym i znaczeniu politycznym jest nam potrzebna po to, żeby rolnik mógł spokojnie pracować i po to, żeby miał – jak to się mówi – wolną głowę, żeby nie musiał myśleć jak przetrwa w sytuacji, gdyby dotknęła go klęska żywiołowa. To niezwykle istotne i ważne zadanie, które spoczywa na rządzie, a przede wszystkim na ministrze rolnictwa – dodał Andrzej Duda.

Budżet UE na lata 2021-27

Prezydent przypominał, że obecnie trwa ustalanie budżetu unijnego na lata 2021-2027. – Obecny rząd i pan minister (rolnictwa – red.) zajmują się trudnym procesem negocjacyjnym i rozpatrywaniem różnych propozycji budżetowych, jakie są oferowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na przyszłość i co w tym zakresie jest oferowane Polsce – wskazał.

Podkreślił, że Polska musi „walczyć bardzo twardo o to, aby nasi rolnicy, abyśmy my byli traktowani w ramach Unii Europejskiej sprawiedliwie, aby polski rolnik otrzymywał dopłaty bezpośrednie przynajmniej na średnim poziomie UE”.

Zaznaczył, że na WPR przeznaczane są gigantyczne pieniądze. Wymienił, że jest to co roku 58 mld euro, w tym 40 mld euro na dopłaty bezpośrednie, 14 mld euro na rozwój obszarów wiejskich, cztery miliardy euro na różne zdarzenia o charakterze incydentalnym. – Jest się o co bić – podkreślił.

Wskazał, że „UE wspiera rolnictwo i gospodarkę rolną, bo Unii Europejskiej potrzebne jest bezpieczeństwo żywnościowe”.

– Cieszę, że jesteśmy pod tym względem samowystarczalni – zaznaczył. Dodał, że jest tak dzięki pracy polskiego rolnika.

Polska żywność „łatwo odnajduje się na sklepowych półkach na świecie”

Musimy pamiętać o zrównoważonym rozwoju rolnictwa w całym kraju – mówił wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski podczas kongresu „Polska Wielki...

zobacz więcej

W uroczystości wziął też udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Historyczne problemy rolnictwa

– Rolnictwo w Polsce jest bardzo złożone, skłamałby ktoś mówiąc o tym, że to rolnictwo nie ma problemów. Jest bardzo zróżnicowane, to jest również pewna spuścizna po naszej skomplikowanej historii zaborczej – zauważył Ardanowski.

Zaznaczył jednocześnie, że polskie rolnictwo coraz lepiej radzi sobie w konkurencji międzynarodowej. Świadczą o tym – jak wskazał – wyniki eksportu.

– Ok. 30 mld euro w zeszłym roku. W tym roku tendencja jest bardzo dobra, będzie to zapewne jeszcze większy eksport. Szukamy nowych rynków, rywalizujemy z tymi, z którymi kiedyś przegrywaliśmy konkurencję – podkreślił minister.

– Staramy się, by polityka państwa, polityka PiS wobec rolnictwa najlepiej jak to jest możliwe odpowiadała oczekiwaniom rolników (...), ale również by była takim inwestowaniem naszego grosza publicznego, tego, który pochodzi od nas wszystkich, (...) żeby uzyskiwać efekty jak najlepsze – dodał Ardanowski.

Ardanowski podkreślał ponadto konieczność upodmiotowienia rolników. – Żeby oni w tym łańcuchu od pola do konsumenta, byli tymi, których interes, dochody i pozycja się liczy. Tu jest wiele do zrobienia – zaznaczył.

Dwudniowe Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe Agro-Tech odbywają się na terenach wystawowych Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Kilkuset wystawców z kraju i zagranicy zaprezentuje m.in. zwierzęta hodowlane, maszyny i sprzęt dla rolnictwa; zaplanowano też konkursy i konferencje branżowe. Impreza w Minikowie co roku cieszy się wielkim zainteresowaniem – według organizatorów w 2018 r. odwiedziło ją ponad 30 tysięcy osób.

źródło:

Zobacz więcej