Teleskop TESS odkrył nieco mniejszy od Ziemi glob

Poszukujący pozasłonecznych planet kosmiczny teleskop TESS odkrył nieco mniejszy od Ziemi glob. Planeta okrążająca chłodną gwiazdę zaledwie w 2,5 dnia jest najmniejsza z wykrytych w czasie tej misji.

TESS poszuka życia w kosmosie. Superteleskop rozpoczął misję

Z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9, która na zamówienie agencji NASA umieści na orbicie sięgającej Księżyca teleskop...

zobacz więcej

Naukowcy z Goddard Space Flight Center donoszą o nowym odkryciu dokonanym z pomocą działającego od roku przyrządu Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS).

Jak wskazuje nazwa instrumentu, poszukuje on dalekich planet metodą analizy tranzytów, czyli przejść planet na tle okrążanych gwiazd.

Kiedy do takiego tranzytu dochodzi, pojawia się nieznaczne, wykrywalne zaciemnienie gwiazdy.

Na łamach „The Astronomical Journal” badacze przedstawili najmniejszą jak dotąd planetę znalezioną z pomocą TESS.

Promień L 98-59b ma zaledwie 80 proc. długości promienia Ziemi. Planeta jest więc o 10 proc. mniejsza od poprzedniego, najmniejszego globu wykrytego przez ten teleskop.

Planeta przetrwała śmierć gwiazdy. Jej szczątki pożera biały karzeł

Znajduje się zaledwie 140 lat świetlnych od Ziemi i jest niezwykle osobliwym układem. Wokół białego karła SDSS J1228+1040 krąży dysk gazu. W jego...

zobacz więcej

Trzeba tutaj zaznaczyć, że jeśli chodzi o najmniejszą znaną pozasłoneczną planetę, to odkrywano już nawet mniejsze, np. Kepler-37b, której promień jest tylko 20 proc. większy od Księżyca.

Macierzysta gwiazda opisanej teraz planety – L 98-59 to natomiast czerwony karzeł klasy M o masie tylko jednej trzeciej masy Słońca.

Ciała tego typu stanowią ok. trzech czwartych gwiazd w naszej galaktyce. Ich masa nie przekracza 50 proc. masy Słońca, a temperatura – 70 proc. jego temperatury.

Ponieważ są tak liczne, naukowców bardzo interesują ewentualne, towarzyszące im układy planetarne.

Należy do nich np. gwiazda TRAPPIST-1 z systemem siedmiu podobnych do Ziemi planet, a także nasz najbliższy sąsiad – Proxima Centauri z jedną potwierdzoną planetą.

Polska planeta z gwiazdą w konstelacji Pegaza. Ogłoszono konkurs na ich nazwę

Ogólnonarodowy konkurs na nazwy dla planety pozasłonecznej i jej gwiazdy organizuje Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) i Polskie Towarzystwo...

zobacz więcej

System L 98-59 znajduje się przy tym stosunkowo niedaleko, bo 35 lat świetlnych od Układu Słonecznego.

Nowo odkrytej planecie towarzyszą dwa inne, nieduże globy, dostrzeżone wcześniej. L 98-59c i L 98-59d są większe od Ziemi odpowiednio 1,4 i 1,6 raza.

L 98-59b znajduje się najbliżej gwiazdy – okrąża ją zaledwie w czasie 2,25 ziemskiego dnia. W ten sposób dostaje od swojej gwiazdy 22 razy więcej energii, niż Ziemia od Słońca.

Jej towarzyszce L 98-59c obieg wokół gwiazdy zajmuje 3,7 dnia i ogrzewa ją 11 razy więcej energii, niż Ziemię, a L 98-59d okrąża gwiazdę w 7.5 dni i dostaje około cztery razy więcej energii niż Ziemia.

Żadna z planet nie znajduje się więc w obszarze, w którym mogłoby rozwinąć się znane nam życie.

Naukowcy podejrzeli, co dzieje się w dysku wokół jednej z młodych gwiazd

Młode gwiazdy są otoczone przez dyski złożone z pyłu i gazu. W takim środowisku powstają planety. Naukowcy przeanalizowali dokładnie jeden z takich...

zobacz więcej

Leżą one jednak w rejonie, który naukowcy określają jako wenusjański. Odpowiada on takiej odległości od gwiazdy, że planeta z atmosferą początkowo podobną do ziemskiej mogła, podobnie jak Wenus, przejść przez katastrofalny efekt cieplarniany.

Najdalsza z planet, zdaniem badaczy, może więc przypominać skalistą Wenus, ewentualnie Neptuna - z małym skalistym jądrem otoczonym grubą atmosferą.

Globy te mogą przynieść ważne dane z punktu widzenia badań naszego układu.

„Jeśli spoglądalibyśmy na Słońce z pozycji L 98-59, tranzyty Ziemi i Wenus kazałyby nam myśleć, że są one niemal identyczne, ale wiemy, że tak nie jest” – podkreśla dr Joshua Schlieder z Goddard Space Flight Center.


„Nadal mamy wiele pytań na temat tego, jak Ziemia stała się zdatna do życia, a Wenus nie. Jeśli uda nam się znaleźć i zbadać podobne przykłady w innych systemach, takich jak L 98-59, potencjalnie możemy odkryć niektóre z sekretów” – wyjaśnia badacz. Mogą to umożliwić dalsze badania prowadzone z pomocą innych teleskopów.

WIDEO: NASA's Goddard Space Flight Center

źródło:

Zobacz więcej