RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejne zatrzymania gangsterów zamieniających olej smarowy w napędowy

Funkcjonariusze zatrzymali dziewięciu członków grupy, w tym trzech „prezesów” (fot. cbsp.policja.pl)
Funkcjonariusze zatrzymali dziewięciu członków grupy, w tym trzech „prezesów” (fot. cbsp.policja.pl)

Nawet 36 milionów litrów oleju smarowego, który był sprzedawany jako napędowy, wprowadził na polski rynek gang paliwowy rozbity przez CBŚP i KAS. Funkcjonariusze zatrzymali dziewięciu członków grupy, w tym trzech „prezesów”, którzy odpowiedzialni byli za wystawianie fałszywych faktur na 138 mln zł. W ciągu dwóch lat śledztwa Prokuratury Regionalnej w Warszawie udało się zająć majątek gangsterów wart 70 mln zł.

Gangsterzy „Mokotowa” i „Wołomina” połączyli siły z oszustami paliwowymi, by wyłudzić miliony

Gangster z „Wołomina”, przemytnik narkotyków z gangu mokotowskiego oraz dwaj paliwowi oszuści – wszyscy razem kierowali grupą handlującą...

zobacz więcej

Skarbowego w Olsztynie zatrzymali w ostatnich dniach czerwca kolejne dziewięć osób, zamieszanych w oszustwa na oleju smarowym.

Podejrzani, usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, zarzuty m.in. oszustwa, prania pieniędzy oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Ponadto trzy osoby odpowiedzą za tzw. zbrodnię fakturową, za którą grozi nawet 25 lat więzienia. Według śledczych wystawili oni fałszywe faktury na łączną kwotę 138 mln złotych.

Koniec eldorado. Służby rozbiły gang podrabiający paliwo

Co najmniej 1,5 mln litrów podrobionego oleju napędowego sprzedał w ciągu niespełna półtora roku gang rozbity w ostatnich daniach przez...

zobacz więcej

Miliony z fikcyjnego eksportu

„Vatsterzy” mieli działać tylko od lipca 2016 roku do 22 czerwca 2017, ale to wystarczyło, aby na ich działalności Skarb Państwa stracił co najmniej 60 mln złotych. Ich patent był bardzo prosty. Przestępcy założyli firmę, która na zlecenie czeskiej spółki produkowała olej smarowy. Następnie towar był sprzedawany na papierze niemieckiej firmie, kontrolowanej przez członka gangu. Za zachodnią granicą olej był przeładowywany do autocystern, które przywoziły go z powrotem do Polski. W dokumentacji transportowej zamieszczano informację, że paliwo docelowo ma trafić na Łotwę, Litwę, do Rumunii lub innych krajów UE, a Polska jest tylko krajem tranzytowym. Towar był sprzedawany w Polsce jako olej napędowy, za który nie opłacano podatku akcyzowego i VAT.Grupa mogła wprowadzić do obrotu nawet 1200 cystern z olejem, co stanowi objętość 36 mln litrów.

Oszuści tygodniowo produkowali ok. 25 cystern oleju smarowego. Na jednej cysternie Skarb Państwa tracił co najmniej 50 tys. zł. W pewnym momencie przestępcy zorientowali się, że znacznie więcej zarobią, gdy przeniosą swoją działalność do innych krajów Unii. Początkowo planowali przeprowadzkę do Hiszpanii, jednak zorientowali się, że wyższe stawki VAT obowiązują w Grecji, co oznaczało zwiększenie ich zysków.W czerwcu 2017 roku zatrzymano 18 głównych członków grupy – organizatorów całego procederu. Wśród oszustów gospodarczych znaleźli się dwaj gangsterzy związani z „Mokotowem” i „Wołominem”. W sumie „vatsterzy” mogli zarobić nawet ponad 100 mln złotych. Zyski inwestowali m.in. w znane przedsiębiorstwa, a także nieruchomości na terenie Europy.

źródło:
Zobacz więcej