Rój jętek opanował Ohio. To dobry znak…

Niedogodności spowodowane przez roje jętek są zrównoważone przez korzyści dla rybołówstwa (fot. TT/CNN)

Jętki zaatakowały północno-wschodnie Ohio. Rój był tak gęsty, że wychwyciły go radary pogodowe. Jednak owady nie zabawią długo w okolicy. Gdy pojawią się na lądzie pojedynczo, żyją zaledwie do dwóch dni. W rojach przeżywają zwykle do około miesiąca.

To nie śnieg, to jętki. Chmara owadów spowodowała wypadek na Podkarpaciu

Niecodzienny wypadek w Radymnie na Podkarpaciu. Ciężarna kobieta trafiła do szpitala po zderzeniu czterech samochodów, których kierowcom widoczność...

zobacz więcej

Według instytutu badawczo-edukacyjnego Ohio Sea Grant jętki, które pojawiły się w Ohio, pochodzą z wód jeziora Erie. Mieszkańcy mogą uważać nalot owadów za denerwujący, jednak ich obecność świadczy o dobrym stanie wody w Wielkich Jeziorach – twierdzi instytut.

Naukowcy zgadzają się, że niedogodności spowodowane przez roje jętek w ciągu letnich miesięcy, są więcej niż zrównoważone przez potencjalne korzyści dla rybołówstwa sportowego i handlowego zachodniego basenu jeziora Erie i części innych Wielkich Jezior.

Jętki składają jaja w osadach jeziornych. Po roku do dwóch lat stadium larwowego wypływają na powierzchnię już w pełni uskrzydlone. Dorosłe osobniki osiągają wielkość do 40 mm. Żyją bardzo krótko, czasem tylko jeden dzień.źródło:
Zobacz więcej