
Placówki konsularne będą wyposażone w informacje i materiały, z których Polacy mieszkający za granicą będą mogli się dowiedzieć, jak wygląda rynek pracy w Polsce i na co mogą liczyć - zapowiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
W piątek i sobotę odbędzie się w Miami na Florydzie kongres „60 mln - Globalny Zjazd Polonii”. Ma być platformą wymiany pomysłów, dyskusji oraz...
zobacz więcej
Konferencja „Twoja kariera – kierunek Polska była kulminacją czwartej edycji programu „Go4Poland - Wybierz Polskę”, który oferuje między innymi warsztaty i staże w krajowych firmach dla polskich studentów studiujących za granicą.
Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że program wpisuje się w misję i cele placówek dyplomatycznych za granicą kraju, które coraz częściej zachęcają Polaków mieszkających za granicą do powrotu do kraju.
– Polska jest dynamicznie rozwijającym się krajem. Można wiązać z nią perspektywy i swoją karierę. Do Polski warto wrócić – przekonywał.
Szynkowski vel Sęk podkreślił, że wyróżniającą się placówką w tej sprawie jest ambasada Polski w Londynie, która w połowie maja br. zorganizowała targi pracy dla Polonii.
– Nadzieje, że tego rodzaju decyzja doprowadzi do usunięcia naruszenia prawa międzynarodowego przez Rosję, że zakończy wojnę z Ukrainą, odda władzę...
zobacz więcej
– Decyzją ministerstwa nasze placówki konsularne będą wyposażone w informacje i materiały, którymi będą dysponować konsulowie. Będą oni przekazywali zainteresowanym osobom, na co mogą liczyć w Polsce, jak wygląda w Polsce rynek pracy. Jak ze swoimi kwalifikacjami mogą zostać w Polsce „zagospodarowani”. Chcemy, aby ambasady były ambasadami polskości w nowoczesnym wydaniu, w tym nowoczesnym rozumieniu zachęty do powrotu – zapowiedział.
Dodał, że MSZ w tej sprawie ma współpracować z Fundacją Giełdy Papierów Wartościowych, organizatorem „Go4Poland”.
Prezes GPW Marek Dietl przyznał, że chociaż w ciągu ostatnich lat Polska poprawiła swoją konkurencyjność, to wciąż jesteśmy daleko w „przyciąganiu talentów” z zagranicy. Dodał, że jesteśmy „bardziej międzynarodowi, jeśli chodzi o kluby piłkarskie, a mniej, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa”.
Będziemy was wspierać i zawsze dbać o polskie dziedzictwo poza granicami kraju – zapewnił marszałek Senatu Stanisław Karczewski w wystąpieniu z...
zobacz więcej
– Stąd właśnie program Go4Poland, by przyciągnąć talenty mieszkające poza granicami kraju. Jest to bardzo istotne na przykład w umiędzynarodawianiu firm. To olbrzymia szansa dla polskich firm, by budować trwałą obecność na rynku międzynarodowym – dodał szef warszawskiej giełdy.
Prezes Fundacji GPW Anna Salamończyk-Mochel wyjaśniła, że w tegorocznej odsłonie „Go4Poland” wzięło udział 30 partnerów, którzy zaoferowali między innymi staże dla Polaków studiujących za granicą.
Dodała, że za pomocą portalu „Go4Poland”, gdzie studenci mogą się zarejestrować i uczestniczyć później w stażach, w warsztatach organizowanych przez fundację i partnerów, przez cztery edycje programu zarejestrowało się ok. 1 tys. osób. W tym roku było to ponad 250 osób.
Pierwsze krajowe dane o frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego mówiły o jej podwojeniu w porównaniu do głosowań w ubiegłych latach. A...
zobacz więcej
Salamończyk-Mochel poinformowała, że studenci mogą za pomocą portalu zostawić też swoje CV i list motywacyjny, żeby były dostępne dla firm w kraju.
Wiceprezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych Michał Stępniewski zadekalrował, że program „Go4Poland” będzie udoskonalany.
Poinformował, że rada programowa dyskutowała m.in. o tym, by portal mógł być szerzej wykorzystywany przez polskie firmy. Przedsiębiorstwa mogłyby umieszczać oferty pracy dla Polaków, którzy już ukończyli studia zagraniczne i mieszkają za granicą. – Liczymy, że uda się to rozwinąć – powiedział Stępniewski.