Dwie osoby zatrzymane w związku z zabójstwem polityka

Polityk został zastrzelony na tarasie swojego domu (fot. REUTERS/Ralph Orlowski)

Niemiecka prokuratura federalna potwierdziła informacje mediów o zatrzymaniu kolejnych dwóch osób w związku z zamordowaniem chadeckiego polityka Waltera Luebckego. Są podejrzane o to, że sprzedały broń zabójcy. Polityk został zastrzelony na tarasie swojego domu.

„W Niemczech zaczynają działać mechanizmy autorytarnej Rosji”

Śledztwo po zabójstwie polityka CDU Waltera Luebckego wydaje się wskazywać na motyw polityczny. Część niemieckich polityków obarcza...

zobacz więcej

„Bild” i „Spiegel” podały w wydaniach online, że zatrzymani są podejrzani o sprzedaż broni Stefanowi E., który przyznał się już do popełnienia tej zbrodni. Zeznał, że samodzielnie wpadł na pomysł zabicia Luebckego i nie miał wspólników. Nie wiadomo, jakimi kierował się pobudkami.

Niemieckie media informują, że podczas przeszukań w nocy znaleziono broń należącą do Stefana E.

W nocy z 2 na 3 czerwca Luebcke został znaleziony z raną postrzałową głowy na tarasie swego w domu pod Kassel; polityk zmarł krótko później po przewiezieniu do szpitala.

W przeszłości 65-letni Luebcke, który był szefem administracji okręgu Kassel w środkowych Niemczech, dostawał pogróżki z powodu popierania imigracji. Na spotkaniu informacyjnym z obywatelami w 2015 r. bronił się przed obelgami, mówiąc, że osoby nieakceptujące pewnych zasad życia społecznego mogą wyjechać z Niemiec.

Prokuratura wychodzi z założenia, że zabójstwo miało podłoże polityczne. Szef kontrwywiadu (BfV) Thomas Haldenwang ujawnił, że E. – który był kilkakrotnie karany i w przeszłości obracał się w środowiskach neonazistowskich – od 2009 r. nie był objęty ścisłą obserwacją służb.

źródło:

Zobacz więcej