Rewolucja na lotniskach: sam przejdziesz przez odprawę

Żeby skorzystać z nowych bramek, trzeba posiadać paszport biometryczny lub nowy e-dowód (fot. Shutterstock/LDWYTN, zdjęcie ilustracyjne)

Okęcie i Modlin to pierwsze w Polsce lotniska, gdzie od czwartku podróżni mogą przejść samodzielną odprawę graniczną bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej. To dzięki uruchomionym właśnie tzw. bramkom ABC (Automated Border Control). Żeby z nich skorzystać, trzeba mieć dokument biometryczny. Odprawa z użyciem nowych urządzeń trwa kilkanaście sekund.

Zielony, demokratyczny, solidarnościowy. Są wizualizacje koncepcji CPK

Światowe biura projektowe przedstawiły wizualizacje sześciu koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Poszczególne koncepcje nawiązują m. in. do...

zobacz więcej

Z bramek mogą korzystać dorośli obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, którzy korzystają z paszportu biometrycznego lub nowego e-dowodu. Prawidłowy przebieg odprawy nadzoruje funkcjonariusz SG.

Na razie na Lotnisku Chopina zamontowano 20 bramek ABC (po 10 dla pasażerów przylatujących i odlatujących), a na lotnisku w Modlinie – pięć.

Zdaniem wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery nowymi systemami zainteresowane są również inne lotniska w Polsce. Podobne rozwiązania funkcjonują już w innych krajach europejskich.

– Dołączamy do tej grupy nowoczesnych lotnisk, które odprawiają pasażerów w dość szybki sposób – zaznaczył Sipiera. Dodał, że koszt wdrożenia systemu na Lotnisku Chopina wyniósł ponad 5 mln zł łącznie z przeszkoleniem pracowników.

CPK będzie już w innej technice

– Takich bramek bezwzględnie będzie więcej, ale miejmy świadomość, że to lotnisko nie jest już takim, które może się rozwijać w nieskończoność. My myślimy już o nowym zdalnym lotnisku CPK koło Baranowa, które będzie budowane w ogóle już w innej technice – powiedział Sipiera.

„CPK to niepowtarzalna szansa, by stworzyć właściwą infrastrukturę we właściwej cenie”

Centralny Port Komunikacyjny to projekt „greenfield”, czyli powstający od zera. To otwiera szerokie pole do projektowania i daje niepowtarzalną...

zobacz więcej

Radosław Marzec z Nadwiślańskiego Oddziału SG zaznaczył, że bramki ABC są w pełni zautomatyzowane, co ma przyśpieszyć odprawę w sposób zauważalny dla pasażerów.

– W skrócie mówiąc pasażer przechodzi odprawę graniczną bez kontaktu z funkcjonariuszem straży granicznej. Dokument podróży – w zależności od kierunku wylotu, dowód osobisty lub paszport – musi być przyłożony odpowiednią stroną do czytnika – powiedział Radosław Marzec.

Automatycznie wykryją poszukiwaną osobę

Po tej weryfikacji otworzą się drzwi wejściowe do bramki, a urządzenie porówna twarz podróżnego ze zdjęciem z dokumentu, co potwierdzi, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem.

– Dzięki weryfikacji danych biometrycznych bramka ABC wykluczy możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym czy cudzym dokumentem. Ponadto bramki ABC będą połączone z bazami danych, które obsługuje SG – poinformowała Straż Graniczna.

Ma to pozwolić na wykrycie m.in. tego, czy podróżny widnieje w bazach danych jako osoba poszukiwana lub osoba, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Po tym etapie pasażer będzie mógł opuścić bramkę, a jeśli potrzebna będzie dodatkowa weryfikacja, zostanie skierowany na tzw. II linię kontroli.

Jak dodała Straż Graniczna, zautomatyzowana odprawa jest już stosowana m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii i Francji.

źródło:

Zobacz więcej