RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Rzecznik TSUE: Izba Dyscyplinarna polskiego SN nie spełnia wymogów niezawisłości

Opinia rzecznika generalnego TSUE (fot. Materiały prasowe)

Nowo utworzona Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii – wynika z opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Opinia ta jest wstępem do wyroku w sprawie. Rzecznik wydał także opinię ws. Krajowej Rady Sądownictwa. – Sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych – stwierdził.

ZPRE przywraca Rosji wszystkie prawa. Polska i kraje regionu opuszczają obrady. „To koniec Rady”

Delegacje Polski, a także Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Gruzji opuściły obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE). To reakcja na...

zobacz więcej

Rzecznik stwierdził w niej też, że „sposób powoływania członków KRS (Krajowej Rady Sądownictwa) ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych”.

Opinia rzecznika TSUE jest wstępem do wyroku w sprawie. Trybunał może się z nią zgodzić, co zazwyczaj się dzieje, ale też wydać zupełnie inny wyrok.

Powodem rozprawy w TSUE były pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego, które dotyczą m.in. tego, czy po przeprowadzonych reformach KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w Polsce.

SN zapytał m.in., czy w rozumieniu prawa unijnego utworzona od podstaw Izba Dyscyplinarna SN jest sądem niezależnym i niezawisłym, jeśli sędziowie tej izby zostali wybrani przez KRS, która nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

źródło:

Zobacz więcej