RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Znana biblioteka ogranicza dostęp do książki wydanej przy wsparciu Fundacji Sorosa

W 2015 roku Prokuratura Generalna FR uznała Fundację Społeczeństwo Otwarte (Open Society Foundation), należącą do Fundacji Sorosa i założoną przez amerykańskiego finansistę George'a Sorosa, za niepożądaną w Rosji (fot. Bryan Bedder/Getty Images for Concordia Summit)

Renomowana moskiewska Biblioteka Literatury Obcej usunęła z katalogu elektronicznego książkę rosyjskiego historyka wydaną przy wsparciu Fundacji Sorosa. Dostępne jest zaś drugie wydanie – podało radio Echo Moskwy. „Praktyka ta stosowana jest w odniesieniu do książek wydanych przy wsparciu organizacji, których działalność jest uznana za niepożądaną na terytorium Federacji Rosyjskiej” – głosi komunikat.

W Rosji palą książki. Wydała je Fundacja Sorosa

Kilkadziesiąt podręczników spalono w Workucie w Republice Komi na północy Rosji. Książki zostały wydane przez Fundację Sorosa, wspierającą rozwój...

zobacz więcej

Chodzi o książkę „Kategorie rosyjskiej kultury średniowiecznej”, której autorem jest profesor Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego (RGGU) Andriej Jurganow. Naukowiec poinformował, że pierwsze wydanie książki, wsparte przez Instytut Społeczeństwa Otwartego (Fundację Sorosa) znikło z katalogu elektronicznego. Drugie wydanie, jak podaje radio Echo Moskwy, nadal jest dostępne.

Biblioteka opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że książkę Jurganowa czytelnicy mogą wypożyczyć po napisaniu podania z uzasadnieniem wykorzystywania tej pozycji. „Praktyka ta stosowana jest w odniesieniu do książek wydanych przy wsparciu organizacji, których działalność uznana jest za niepożądaną na terytorium Federacji Rosyjskiej” – głosi komunikat. Z tego samego powodu usunięto pierwsze wydanie z katalogu elektronicznego.

Drugie wydanie, z 2009 r., można w bibliotece zamówić „bez żadnych podań”. Dyrektor biblioteki Michaił Szepiel uważa, że swobodny dostęp do monografii Jurganowa „ma zasadnicze znaczenie zarówno dla profesjonalistów, jak i dla osób po prostu interesujących się historią”.

Rosyjscy celnicy szukają w przesyłkach wywrotowych książek

Rosyjski urząd celny zaczął sprawdzać książki z zagranicznych sklepów internetowych. Na cenzurowanym są pozycje „propagujące pewne poglądy”,...

zobacz więcej

Jurganow informując o zniknięciu swojej książki z katalogu elektronicznego zauważył, że uczyniono to, mimo że w tym roku wyszło już jej trzecie wydanie.

W 2015 r. Prokuratura Generalna FR uznała Fundację Społeczeństwo Otwarte (Open Society Foundation), należącą do Fundacji Sorosa i założoną przez amerykańskiego finansistę za niepożądaną w Rosji. Prokuratura uznała, że działalność tej organizacji stanowi zagrożenie dla podstaw ustroju konstytucyjnego i bezpieczeństwa państwa.

Po tej decyzji w rosyjskich bibliotekach zaczęto usuwać książki wydane przy wsparciu fundacji. W jednej z bibliotek w Republice Komi książki takie spalono. W wielu przypadkach chodzi o klasykę czy podręczniki napisane przez rosyjskich autorów i wykorzystywane na uczelniach.

Biblioteka Literatury Obcej to jedna z największych rosyjskich bibliotek; jej zbiory liczą około 4,5 mln pozycji. Funkcjonuje od lat 20. XX wieku. Założycielką jest Margarita Rudomino, która zdołała zachować znaczną część zbiorów i książek zakazanych w okresie ZSRR.

źródło:

Zobacz więcej