RAPORT

Kampania 2020

Operacja „Dynamo”. Międzynarodowa operacja CBŚP i portugalskiej GNR

Polscy gangsterzy produkowali podrabiane papierosy na rynki Hiszpanii i Portugalii (fot. CBŚP)

Likwidacja nielegalnej fabryki i magazynu papierosów, przejęcie ok. 16 mln papierosów i ponad 30 ton tytoniu oraz zatrzymanie 13 osób – to efekt międzynarodowej operacji policyjnej „Dynamo” na terenie Portugalii. Przeprowadzili ją policjanci CBŚP, portugalska Guarda Nacional Republicana (GNR) i Nadodrzański Odział Straży Granicznej. Z ustaleń śledczych wynika, że podrabiane papierosy były sprzedawane w Portugalii i Hiszpanii.

Producenci nielegalnych papierosów tworzą już własne marki

Ponad 22 mln papierosów i 30 ton krajanki tytoniowej przejęli funkcjonariusze CBŚP w czterech przestępczych manufakturach, działających na terenie...

zobacz więcej

Kilkudziesięciu funkcjonariuszy z połączonych sił poznańskiego CBŚP, portugalskiej Guarda Nacional Republicana (GNR) i Nadodrzańskiego Odział Straży Granicznej uderzyło w producentów podrabianych papierosów. W okolicach portugalskiej miejscowości Faro odkryli fabrykę podrabianych papierosów. Przestępcza manufaktura miała kompletną linię produkcyjną o dużej wydajności. W fabryce także konfekcjonowano gotowe papierosy i przygotowywano je do dalszej dystrybucji.

Służby przejęły prawie 16 mln sztuk gotowych papierosów, a także 30 ton liści i suszu tytoniowego, z których można by wyprodukować kolejne 30 mln sztuk papierosów. Podczas akcji zabezpieczono sześć samochodów należących do organizatorów fabryki. Zatrzymano 13 osób, w tym Polaków. Przeszukano także siedem nieruchomości, użytkowanych przez podejrzanych. W jednym z domów, policjanci natrafili na broń palną.

Przestępcy podrabiali wyroby znanego koncernu tytoniowego. Trafiały one później do hurtowników, którzy sprzedawali je na terenie Hiszpanii i Portugalii. Oficjalnie papierosy miały pochodzić z prawdziwych fabryk w Europie Wschodniej i były przemycane na Półwysep Iberyjski. W rzeczywistości podróbki były wytwarzane z najtańszego tytoniu.

Produkcja podrabianych papierosów jest od lat plagą Europy. Biznesem tym zajmują się głównie gangsterzy z Europy Wschodniej i Środkowej oraz Albanii. Ostatnio coraz częściej m.in. polskie gangi przenoszą nielegalne fabryki do krajów, w których sprzedają swoje podróbki.

źródło:
Zobacz więcej