RAPORT

Wojna na Ukrainie

Alarmy bombowe w kilkudziesięciu przedszkolach

Dzieci ewakuowano (fot. arch.PAP/Jerzy Undro, zdjęcie ilustracyjne)
Dzieci ewakuowano (fot. arch.PAP/Jerzy Undro, zdjęcie ilustracyjne)

Kilkadziesiąt przedszkoli w kilku miastach Polski otrzymało informację o podłożeniu ładunków wybuchowych. Ewakuowano placówki m.in. w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie i Modlinie. Tereny wokół budynków sprawdzają służby. Dzieci zostały ewakuowane. – Oceniamy wiarygodność zgłoszeń i ustalamy, kto jest sprawcą alarmów – powiedziała portalowi tvp.info kom. Ewa Szymańska-Sitkiewicz z Komendy Stołecznej Policji.

Ratusz namawia warszawiaków na picie kranówki. Sam zamawia wodę w plastiku

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy rozpisał przetarg na dostawę 175 tys. litrów wody w butlach po 18,9 litra. Wartość to ponad 260 tys. zł....

zobacz więcej

Z wyliczeń poznańskiego magistratu wynika, że powiadomienia trafiły do około 40 przedszkoli. Trwa namierzanie sprawcy alarmów.

Jak poinformował podkom. Maciej Święcichowski z biura prasowego wielkopolskiej policji, każde przedszkole jest sprawdzane przez funkcjonariuszy. Podał, że działania dobiegają końca – nigdzie nie stwierdzono zagrożenia.

Informacje o alarmach bombowych otrzymało także kilkadziesiąt przedszkoli w Warszawie.

Mariusz Ciarka, rzecznik KGP, powiedział, że ze względu na dobro prowadzonych czynności policja nie ujawnia szczegółów.

– Oceniamy je jako wiadomości o bardzo niskim stopniu wiarygodności. Policjanci nawiązują bezpośredni kontakt z dyrekcją tych placówek. Równolegle prowadzone są czynności mające na celu ustalenie autora tych e-maili – powiedział rzecznik i przypomniał, „że osobie, która wywołuje celowo taki alarm, wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, grozi do 8 lat pozbawienia wolności”.

– Może ona także zostać sądownie zobowiązana do pokrycia strat finansowych związanych z tymi zdarzeniami, poniesionych zarówno przez instytucje wychowawczo-oświatowe, jak i służby ratunkowe zaangażowane w działania – dodał.

W czasie działań policjantów w poszczególnych placówkach dzieci i personel przebywają poza obiektem. Policja zapowiada szybkie namierzenie osoby, która rozesłała informację o bombie do przedszkoli.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej