Śledztwo w czterech instytucjach państwowych po śmierci niemowlęcia

Matka dziewczynki mówiła, że „nie jest gotowa na przyjęcie dziecka” (fot. Shutterstock/Olesia Bilkei)

W związku z tragiczną śmiercią dziewięciomiesięcznego dziecka w Olecku zostało wszczęte śledztwo w kontekście niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez cztery instytucje państwowe – poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Chodzi o sąd, policję, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i kuratorów.

Śmierć niemowlęcia w Olecku. Policja odpiera zarzuty rodziny

„To z inicjatywy policji dziecko w listopadzie ubiegłego roku zostało odebrane rodzicom. (...) W ostatnim czasie nie było zgłaszanych interwencji...

zobacz więcej

O śmierci dziewięciomiesięcznego dziecka w jednym z mieszkań w Olecku poinformowała olecka policja. Decyzją prokuratora policja zatrzymała rodziców niemowlęcia. Prokuratura okręgowa w Suwałkach postawiła biologicznym rodzicom Annie W. i Grzegorzowi W. zarzuty znęcania się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem, wykorzystania seksualnego i zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Decyzją sądu trafili do aresztu na trzy miesiące.

Do zabójstwa dziewczynki doszło po trzech miesiącach od jej powrotu z rodziny zastępczej do biologicznych rodziców.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapytany, gdzie wtedy było państwo, odparł: „my to sprawdzamy w tej chwili na różnych poziomach”.

– Od pierwszego momentu, kiedy mieliśmy informację, że doszło do tych czynów, zarówno prokuratura, jak i resort sprawiedliwości podejmował działania. Zostało wszczęte śledztwo w kontekście artykułu 231, czyli niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez cztery instytucje: sąd, policję, MOPS i kuratorów – poinformował.

Wójcik dodał, że „jeżeli chodzi o resort sprawiedliwości, to występujemy do rzecznika dyscyplinarnego i to na cały kraj, ze względu na wagę tej sprawy, żeby rozważył wszczęcie postępowań dyscyplinarnych, jak również do rzecznika zajmującego się kuratorami”.

Zbrodnia w Olecku. Rodzice mieli zamordować 9–miesięczne niemowlę

Rodzice 9-miesięcznej dziewczynki z Olecka usłyszeli zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Na wniosek prokuratury 36-latka i jej o 5 lat...

zobacz więcej

W odpowiedzi na pytanie, czy ma poczucie, że pomoc społeczna, kuratorzy, policja i być może sądy nie zdały egzaminu w tej sytuacji, wiceminister powiedział, że resort nie ma jeszcze wszystkich dokumentów.

– I stąd rola rzecznika dyscyplinarnego, bo on ma wgląd do akt. My mamy wgląd do działań kuratorów i ta sytuacja budzi wątpliwości, czy powinien być tam kurator zawodowy, a był kurator społeczny – dodał.

Zwrócił też uwagę, że zgodnie z dokumentami w lutym matka dziewczynki mówiła, że „nie jest gotowa na przyjęcie dziecka, a niedługo potem orzeczenie o przekazaniu pod jej opiekę córki zostało wydane”.

źródło:

Zobacz więcej