ABW zatrzymała sześcioro urzędników skarbówki

Zatrzymane to byłe zastępczynie naczelnika US (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz, zdjęcie ilustracyjne)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z Biurem Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów zatrzymała sześć osób – obecnych i byłych urzędników Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.

Były rzecznik ABW o oświadczeniu RPO: To błąd, który krzywdzi rodzinę i policjantów

– Uważam, że w tak ważnym momencie, przy tak ważnej debacie publicznej, kiedy wszystkie oczy były skierowane na zabójstwo 10-letniego dziecka,...

zobacz więcej

Według śledczych przekroczyli oni swoje uprawnienia lub nie dopełnili obowiązków służbowych.

– Funkcjonariusze delegatury ABW w Katowicach zatrzymali pięć kobiet i mężczyznę. To kolejne osoby objęte śledztwem wyłączonym ze sprawy zatrzymanego przez ABW byłego naczelnika tego urzędu skarbowego Marcina K. – powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Według nieoficjalnych informacji zatrzymane to byłe zastępczynie naczelnika US – Aleksandra D., Małgorzata M. i Tatiana P. a także kierująca wieloosobowym stanowiskiem pracy postępowań podatkowych Grażyna W. i kierowniczka samodzielnego referatu egzekucji administracyjnej w tym US Bernadeta I. Mężczyzna zatrzymany przez ABW to były kierownik działu postępowań podatkowych, Marcin W.

– Wszystkim zatrzymanym przez ABW w prowadzonym śledztwie zarzuca się, że będąc funkcjonariuszami publicznymi w okresie od 2012 do 2017 r., przekroczyli swoje uprawnienia lub nie dopełnili obowiązków działając na szkodę interesu Skarbu Państwa i dla osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne podmioty – zaznaczył Żaryn.

Przestępstwo miało polegać na nienależytym zabezpieczeniu roszczeń publiczno-prawnych - dodał.

„Nikt nigdy tak po prostu nie wchodził do redakcji”. Pięć lat od akcji ABW w redakcji „Wprost”

Dokładnie pięć lat temu, 18 czerwca 2014 r., funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dwukrotnie weszli do redakcji tygodnika „Wprost”....

zobacz więcej

Rzecznik podał, że takie działania zatrzymanych doprowadziły m.in. do uzyskiwania nienależnych zwrotów podatku VAT przez grupy przestępcze oraz do ukrycia majątku przez nierzetelnych podatników.

Podał, że ogółem w latach 2009-17 Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu dokonał zwrotów podatku VAT na ponad 24 mld zł.

Szefa Pierwszego Śląskiego US w Sosnowcu Marcina K. ABW zatrzymała pod koniec lutego 2017 r. jako podejrzanego o przyjmowanie łapówek na ponad 160 tys. zł. Pół roku później popełnił samobójstwo w areszcie. Obecne zatrzymania to wynik śledztwa w jego sprawie i kontroli Krajowej Administracji Skarbowej w tym urzędzie.

Jedna z zatrzymanych obecnie przez ABW, Bernadeta I., jest już oskarżona w podstawowym wątku sprawy o udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT. W tej części sprawy akt oskarżenia objął 12 osób.

Żaryn zaznaczył, że sprawa prowadzona przez ABW i funkcjonariuszy Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów - komórki KAS pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach jest wielowątkowa i nadal się rozwija.

– Niewykluczone są zatrzymania kolejnych osób – podkreślił rzecznik ministra.

źródło:

Zobacz więcej