RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Elektrociepłownia w Przeworsku i miliony za złom. CBA zatrzymało rzeczoznawcę

Budynek elektrociepłowni w Przeworsku (fot.arch.PAP/Darek Delmanowicz)

Agenci z rzeszowskiej delegatury CBA zatrzymali rzeczoznawcę majątkowego z Podkarpacia w sprawie zakupu niedziałającej elektrociepłowni w Przeworsku – ustalił portal tvp.info. Śledczy ustalili, że transakcja za 22 mln zł nie miała żadnych podstaw ekonomicznych. To kolejny zatrzymany do tej sprawy.

TYLKO U NAS. Adwokaci, były senator i jego syn zatrzymani przez CBA. Powraca sprawa afery korupcyjnej z Wrocławia

Agenci szczecińskiej delegatury CBA zatrzymali adwokatów Ryszarda B. i Agnieszkę G. oraz byłego senatora Unii Demokratycznej, b. burmistrza...

zobacz więcej

Fakt zatrzymania potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik Biura Temistokles Brodowski. Poinformował, że to wielowątkowe śledztwo prowadzą agenci CBA z Rzeszowa pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

– W ramach postępowania badany jest zakup w 2010 r. przez PGE Energia Odnawialna Elektrociepłowni Przeworsk za 22 mln zł. Wcześniej właścicielem obiektu był przedsiębiorca, który nabył budynki za kwotę 2,5 mln zł. – mówi.

Do tej sprawy nad ranem agenci zatrzymali rzeczoznawcę, który usłyszy w siedzibie prokuratury zarzuty karne. – Wszystko wskazuje na to, że przygotowane przez niego operaty szacunkowe miały znaczenie dla określenia zawyżonej wartości obiektu przed jego sprzedażą do PGE Energia Odnawialna – mówi Brodowski.

Według śledczych CBA zakupiony w ramach funkcjonowania elektrociepłowni sprzęt miał bardzo niską sprawność. Nie nadawał się też do ciągłej pracy. – Od momentu zakupu elektrociepłowni, nie była ona włączona do użytkowania, a jej wartość tuż po zakupie była szacowana jako wartość złomu – zaznacza.

Brodowski przypomina, że w ramach tego śledztwa 10 osób usłyszało już zarzuty karne. Byli to m.in. byli członkowie zarządu PGE Energia Odnawialna. – Śledztwo trwa. Nie wykluczamy kolejnych zatrzymań – dodaje.

źródło:
Zobacz więcej