Raport

Epidemia koronawirusa

Wielka Brytania: Premiera pierwszej książki o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego przy alei Wojska Polskiego na warszawskim Żoliborzu (fot. arch. PAP / Tomasz Gzell)

W Wielkiej Brytanii ukazuje się dziś pierwsza anglojęzyczna książka o rotmistrzu Pileckim – „Volunteer” czyli „Ochotnik”. Jej autor to Jack Fairweather, były dziennikarz „Daily Telegraph” i „Washington Post” oraz korespondent wojenny w Iraku i Afganistanie.

71 lat temu komuniści zamordowali rotmistrza Pileckiego

71 lat temu, 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści stracili po torturach rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny...

zobacz więcej

Jack Fairweather powiedział Polskiemu Radiu, że historia książki rozpoczęła się od chęci opisania ruchu oporu w Auschwitz. – To było dla mnie szokujące. Nie sądziłem wcześniej, że opór w takim miejscu jest możliwy – podkreślił autor. – Zacząłem drążyć temat, natknąłem się na nazwisko Pileckiego. I z osłupieniem zrozumiałem, że to, czego dokonał poza Polską jest właściwie nieznane – stwierdził Fairweather.

– To nieopowiedziana historia jednego z największych bohaterów II Wojny Światowej – czytamy na obwolucie książki. Książka ukazuje się na Wyspach nakładem wydawnictwa Penguin. W tym tygodniu pojawiła się też na półkach amerykańskich księgarni, z logiem Harper Collins.

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku na Kresach Wschodnich. Po rozpoczęciu II wojny światowej zaangażował się w działalność podziemną.

Do obozu koncentracyjnego Auschwitz trafił w 1940 roku z własnej woli i za zgodą dowództwa. Spędził tam ponad dwa i pół roku, budował siatkę konspiracyjną, a w raportach dla podziemia informował o sytuacji w obozie i zagładzie Żydów. Rotmistrz został aresztowany w 1947 roku przez Urząd Bezpieczeństwa. Po torturach został skazany na śmierć.

źródło:
Zobacz więcej