RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zielony, demokratyczny, solidarnościowy. Są wizualizacje koncepcji CPK

Jedna z koncepcji zakłada możliwość stopniowej rozbudowy megalotniska (fot. TT/Centralny Port Komunikacyjny)
Jedna z koncepcji zakłada możliwość stopniowej rozbudowy megalotniska (fot. TT/Centralny Port Komunikacyjny)

Światowe biura projektowe przedstawiły wizualizacje sześciu koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Poszczególne koncepcje nawiązują m. in. do polskiego krajobrazu czy polskiej historii z jej demokratycznym i solidarnościowym dziedzictwem. Posłużą one do wypracowania masterplanu. Jego wykonawca zostanie wyłoniony na początku 2020 r.

„CPK to niepowtarzalna szansa, by stworzyć właściwą infrastrukturę we właściwej cenie”

Centralny Port Komunikacyjny to projekt „greenfield”, czyli powstający od zera. To otwiera szerokie pole do projektowania i daje niepowtarzalną...

zobacz więcej

Koncepcje Portu Solidarność to owoc warsztatów zorganizowanych przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny i ambasadę brytyjską.

– Zaprosiliśmy do współpracy znaczących architektów z ogromnym bagażem wiedzy, zawodowych doświadczeń i kreatywności. To był dobry pomysł. Zderzenie śmiałych koncepcji z oczekiwaniami inwestora okazało się głęboko inspirujące, otwierając nam niekiedy oczy na nietypowe rozwiązania, których nie braliśmy wcześniej pod uwagę. Niniejszym rozpoczęliśmy kolejny etap fazy planowania lotniska – wyjaśnił Dariusz Sawicki, członek zarządu CPK odpowiedzialny za część lotniskową CPK.

Według projektu biura Chapman-Taylor centralną częścią terminala i całego hubu będzie przestrzeń przykryta okrągłą kopułą. Okrąg ma symbolizować jedność i solidarność.

Poszczególne poziomy terminala (najniżej będzie dworzec kolejowy, nad nim poziom przesiadkowy, odprawa pasażerska i część komercyjna) mają nawiązywać wyglądem do polskich krajobrazów.

Koncepcja architektów z Foster+Partners zakłada możliwość stopniowej rozbudowy megalotniska w miarę wzrostu popytu na transport lotniczy. Stąd dwa terminale: główny w kształcie klucza i dodatkowy, w kształcie litery „X”. Wewnątrz będą rosły naturalne drzewa. Projektanci biura Grimshaw zaproponowali koncepcję „demokratycznego hubu”. Terminal nawiązuje do polskiego rynku, w którym spotykają się pasażerowie linii lotniczych, kolei i pracownicy portu.

Biuro Zaha Hadid zaprezentowało aż trzy wersje portu. W każdej terminal jest dobrze doświetlony dzięki zastosowaniu przezroczystych, wielkopowierzchniowych elementów i w każdym ma nie zabraknąć bujnej roślinności. Wersje różnią się między sobą koncepcjami integracji transportu kolejowego i lotniczego. Projektanci z Beloy zaproponowali koncepcję obejmującą zarówno sam Port Solidarność, jak i mające powstać wokół niego Airport City – wszystko pod znakiem ekologii i zrównoważonego rozwoju. Biuro Pascall+Watson uważa, że warto zaadaptować na potrzeby CPK rozwiązania z innych europejskich i azjatyckich hubów, koncentrując się na zapewnieniu pasażerom szybkich i wygodnych przesiadek.

Etap fizycznej realizacji inwestycji rozpocznie się po opracowaniu masterplanu, co powinno nastąpić do początku 2021 r. Port Solidarność ma być gotowy w 2027 r. Przepustowość części lotniskowej będzie wynosiła 45 mln pasażerów rocznie, z możliwością rozbudowy do 100 mln. Do 2035 r. powinny zostać zrealizowane inwestycje kolejowe, które pozwolą na szybki dojazd do CPK z całego kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej