Holenderskie koleje biorą odpowiedzialność za udział w Holokauście. Wypłacą odszkodowania

Transporty ofiar Holokaustu na zlecenie nazistowskich Niemiec to „czarna karta w historii przedsiębiorstwa” – przyznano w oświadczeniu holenderskich kolei (fot. Galerie Bilderwelt/Getty Images)

Holenderskie koleje (NS) zaoferują odszkodowania finansowe za udział w przewożeniu Żydów, Romów i Sinti do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Odszkodowania mają otrzymać ci, którzy przeżyli Holokaust i rodziny ofiar Zagłady.

„Nie ma dowodu, że Hitler wiedział o Holokauście”. Korwin-Mikke komentuje wynik Konfederacji

– To ludzi szokuje, jak mógł nie wiedzieć, ale nie ma nawet cienia przesłanki, że (Hitler) wiedział (o Holokauście – oświadczył Janusz...

zobacz więcej

Należące do holenderskiego rządu koleje poinformowały o zarezerwowaniu „kilkudziesięciu milionów euro” na odszkodowania.

Agencja dpa pisze, że odszkodowania w wysokości od 5 do 15 tys. euro ma otrzymać 5-6 tys. osób. Wypłaty rozpoczną się w sierpniu.

Szacuje się, że ok. 100 tys. holenderskich Żydów, Sinti i Romów zostało w czasie wojny deportowanych i zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych. Holenderskie koleje przewoziły ich do zorganizowanego przez Niemców obozu deportacyjnego Westerbork w północno-wschodniej Holandii, skąd wywożono ich do obozów zagłady.

W oświadczeniu NS przyznano, że transportowanie przez te koleje w czasie II wojny światowej Żydów i członków innych mniejszości na zlecenie nazistowskich okupantów to „czarna karta w historii tego przedsiębiorstwa”.

W 2005 r. holenderskie koleje przeprosiły za tamte transporty, a w zeszłym roku powołały komisję, mającą określić zasady wypłacania odszkodowań.

źródło:

Zobacz więcej