A może do wody? Stan kąpielisk w Europie

Turyści opalają się na plaży El Arenal na Majorce (fot. REUTERS/Enrique Calvo)

Ponad 85 proc. kąpielisk w UE spełnia najwyższe i najbardziej rygorystyczne unijne normy. Przed wakacjami Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie dotyczące jakości wody. Skontrolowano 28 państw członkowskich UE oraz Szwajcarię i Albanię.

Kąpali się w rzymskiej fontannie. Dostali grzywny po 450 euro

Ośmioro turystów w Rzymie zostało ukaranych w niedzielę grzywnami w wysokości po 450 euro za kąpiele w fontannach. Straż miejska stanowczo...

zobacz więcej

Ale są też zastrzeżenia. Dotyczą trzech krajów: Włoch, Francji i Hiszpanii.

Europejska Agencja Środowiska (EEA) kontrolowała 21831 kąpielisk w 28 państwach członkowskich UE oraz 300 kąpielisk w Albanii i Szwajcarii.

Z tegorocznego sprawozdania KE wynika, że przeważająca część – 95,4 proc. – spełnia minimalne unijne wymogi w zakresie jakości. Poziom kąpielisk spełniających najbardziej rygorystyczne unijne normy „doskonałej” jakości wody nieznacznie wzrósł – z 85,0 proc. w 2017 r. do 85,1 proc. w zeszłym roku. 301 (1,3 proc.) wszystkich kąpielisk w UE, Albanii i Szwajcarii uznano za kąpieliska o „niedostatecznej” jakości wody.

W czterech państwach stwierdzono, że przynajmniej 95 proc. kąpielisk uzyskało „doskonałą” jakość wody: na Cyprze (99,1 proc. wszystkich kąpielisk), na Malcie (98,9 proc.), w Austrii (97,3 proc.) i Grecji (97 proc.). Co najmniej dostateczną jakość odnotowano na Łotwie, w Luksemburgu, na Malcie, w Rumunii i Słowenii.

Najwięcej zastrzeżeń było do kąpielisk we Włoszech (89 kąpielisk - 1,6 proc.), Francji (54 kąpielisk – 1,6 proc.) i Hiszpanii (50 kąpielisk – 2,2 proc.). W porównaniu z 2017 r. liczba zanieczyszczonych kąpielisk we Francji zmniejszyła się z 80 do 54, natomiast we Włoszech i Hiszpanii wzrosła – odpowiednio 79 do 89 i z 38 do 50. Zgodnie z unijnymi przepisami gdy jakość wody jest niedostateczna, władze lokalne powinny wprowadzić zakazy kąpieli.

Z unijnych badań wynika ponadto, że w 2018 r. krajem najczęściej odwiedzanym przez zagranicznych turystów była Hiszpania, w której w turystycznych obiektach noclegowych wykupiono 301 mln noclegów. To 20,7 proc. łącznej liczby noclegów w Unii Europejskiej.

źródło:

Zobacz więcej