RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Gibon białopoliczkowy urodził się we wrocławskim zoo

We wrocławskim zoo urodził się gibon białopoliczkowy. Na wolności żyje zaledwie około tysiąca osobników (fot. mat pras.)

Gibon białopoliczkowy, należący do krytycznie zagrożonego gatunku, urodził się w ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu. Przyszedł na świat przed trzema tygodniami, poinformowało zoo.

Pierwszy takin złoty urodzony w Polsce

We wrocławskim zoo na świat przyszła samica takina złotego, gatunku narażonego na wyginięcie. Hodowla zachowawcza tych zwierząt prowadzona jest w...

zobacz więcej

Mały gibon białopoliczkowy nie ma jeszcze imienia. – Od urodzenia znajduje się w objęciach matki, więc nie znamy jego płci – oznajmiła Joanna Kij z wrocławskiego zoo. Gibonie niemowlę jest dzieckiem samca o imieniu Xian i samicy Carusy.

– Narodziny gibona białopoliczkowego są czymś wyjątkowym – oceniła Kij. Należy on do gatunku małp człekokształtnych krytycznie zagrożonego wyginięciem. Na wolności żyje zaledwie około tysiąca osobników. Ich liczebność w środowisku naturalnym szybko maleje. Spadła niemal o połowę w zaledwie trzy pokolenia. Kij podkreśla, że ogrody zoologiczne stają się jedyną szansą na przetrwanie tego gatunku.

Gibony białopoliczkowe dobrze znoszą upały. – W ich naturalnym środowisku w Azji temperatury są podobne do tych, które są obecnie w Polsce. Jedynie wyższa jest wilgotność powietrza. Nasze mają dobre warunki, bo mieszkają na wyspie – wyjaśniła Joanna Kij.

źródło:

Zobacz więcej