Kwietne łąki: lubimy takie pomysły!

Warto dodać, że wśród korzyści związanych z łąkami kwietnymi jest fakt, że wzbogacają one miejski ekosystem, stanowiąc pełne życia oazy bioróżnorodności (fot. Twoje Info)

Pierwsza kwietna łąka miejska powstanie w Siemianowicach Śląskich. Ogrodnicy wykorzystają w tym celu teren po kąpielisku w dawnym Parku Ludowym, w dzielnicy Michałkowice.

Terapia przyrodą

zobacz więcej

Inicjatywa utworzenia kwietnych łąk na terenie miasta powstała w siemianowickim urzędzie. Po części na podstawie wniosków płynących z analizy kosztów utrzymania terenów zielonych, po części z chęci utrzymywania równowagi pomiędzy obszarami, w których ludzka pielęgnacja wydaje się niezbędna, a tymi, w których pomagamy naturze, zostawiając ją w spokoju.

Po wielu latach strzyżenia miejskich trawników przez cały ciepły sezon, przyszła pora na zmiany w zarządzaniu miejskimi terenami zielonymi – powiedział Damian Kołakowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.

W coraz większej liczbie polskich miast, na terenach dotychczasowych trawników, pojawiają się kwietne łąki. Taka łąka nie wymaga regularnego koszenia. Wykorzystanie wysokich roślin łąkowych nie tylko ogranicza emisję spalin, ale wręcz sprzyja oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń komunikacyjnych, ponieważ łąki kwietne zatrzymują i wiążą szkodliwe pyły.

Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu łąki są odporne na suszę. W czasie ulewnych deszczów mogą absorbować dwa razy więcej wody niż trawnik.

Wyższa roślinność pełni funkcję izolacyjną, a tym samym zapobiega tzw. efektowi wysp cieplnych, który powoduje, że latem temperatura w centrum miasta może być nawet o 10-15 stopni Celsjusza wyższa niż na jego przedmieściach.

Kwietna łąka w Parku Ludowym jest pierwszym obszarem, który został oddany we władanie naturze w Siemianowicach Śląskich. Mają powstać kolejne – zapowiadają miejscowi urzędnicy.

źródło:
Zobacz więcej