Obywatele RP przed siedzibą Platformy. Chcą „prawdziwego programu”

Obywatele RP pikietowali biuro krajowe Platformy Obywatelskiej w Warszawie, domagając się utworzenia wspólnej listy partii opozycyjnych i wyłonienia kandydatów na wybory parlamentarne w specjalnych prawyborach. W czasie pikiety w siedzibie trwało posiedzenie zarządu PO.

Żłobek za 1400 zł w Warszawie. „Pieniądze prześlecie mi? Bo chyba Trzaskowski nie kłamał”

„Dziś wiemy, że warszawianki i warszawiacy nie otrzymają warszawskiego 1300 plus” – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości, stołeczny...

zobacz więcej

Pikiety Obywateli RP pod hasłem „Więcej demokracji wśród demokratów” mają odbywać się przed siedzibami partii opozycyjnych. W środę przed biurem krajowym PO aktywiści rozstawili banery z hasłami: „Żądamy rzetelnej debaty o przyszłości Polski”, „Konstytucyjna większość”, „Ustrojowa reforma kraju” i „Obywatelski Senat”. W czasie pikiety obradował zarząd Platformy Obywatelskiej.

W czwartek podobną akcję Obywatele RP planuję przed siedzibą PSL, a w piątek przed siedzibą Nowoczesnej.

Obywatele RP domagają się od partii opozycyjnych utworzenia jednej listy na jesienne wybory parlamentarne. Na liście mieliby się znaleźć kandydaci wyłonieni w prawyborach. Wśród partii, do których kierowany jest apel, wymieniają oprócz PO, PSL i Nowoczesnej, także SLD, Wiosnę Roberta Biedronia, Inicjatywę Polska, Zielonych czy Lewicę Razem.

Jak mówił dziennikarzom Paweł Kasprzak, Obywatele RP chcą zjednoczyć „wszystkich polityków, którzy uważają parlamentaryzm za normę”. – Przede wszystkim pytamy się, czy opozycja chce wygrać, bo to ostatnio zaczyna budzić wątpliwości. My chcemy doprowadzić do tego, żeby demokraci wygrali – powiedział.

Dodał, że Obywatelom RP zależy na tym, aby partie opozycyjne pokazały „prawdziwy program”, a nie – jak mówił – „tłumiły wszystkie kontrowersyjne i drażliwe kwestie, takie jak aborcja, 500 plus, polityka socjalna i do pewnego stopnia również ustrój polskich sądów”.

Jednym z oczekiwań Obywateli RP jest przeprowadzenie prawyborów. – To są normalne głosy, w normalnych urnach, oddane przez normalnych wyborców, którzy podpisują mniej lub bardziej twardą deklarację demokratyczną – mówił Kasprzak. Dodał, że stowarzyszenie Obywatele RP przygotowało specjalne oprogramowanie rejestrujące wyborców.

źródło:

Zobacz więcej