Zatrzymani ws. korupcji przy przetargach PKP PLK usłyszeli zarzuty

Podejrzani usiłowali też doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości w kwocie prawie 3 miliardów złotych (fot. Shutterstock/Martyn Jandula)

Zarzuty utrudnienia przetargu publicznego ogłoszonego przez PKP PLK w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz usiłowania doprowadzenia spółki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad miliarda złotych postawiła Prokuratura Regionalna dziewięciu osobom zatrzymanym we wtorek przez CBA.

CBA zatrzymało dziewięć osób ws. miliardowego przetargu w PKP PLK

Agenci z katowickiej delegatury CBA zatrzymali dziewięć osób za usiłowanie oszustwa na szkodę spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Sprawa dotyczy...

zobacz więcej

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek dziewięć osób w związku z podejrzeniem oszustwa ma miliard złotych przy jednym z przetargów na budowę elementu infrastruktury kolejowej PKP – systemu kontroli bezpieczeństwa jazdy pociągów ERTMS/GSM/-R.

Prokuratura Krajowa podała w komunikacie, że zatrzymani, to osoby powiązane z Kapsch CarrierCom Sp. z o.o. oraz Zakładem Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego we Wrocławiu.

– Wśród zatrzymanych są kierownik i zastępca kierownika zakładu Instytutu Łączności we Wrocławiu, pięciu przedstawicieli spółki starającej się o kontrakt oraz radca prawny i przedsiębiorca współpracujący z tą spółką – powiedział we wtorek rzecznik Biura Temistokles Brodowski.

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratur Regionalnej we Wrocławiu Katarzyna Bylicka, zatrzymane osoby usłyszały zarzuty działania wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez Konsorcjum Kapsch i utrudnienia przetargu publicznego ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz usiłowania doprowadzenia spółki akcyjnej PK PKL S.A. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad miliarda złotych. Kwota ta stanowiła różnicę pomiędzy ofertą konsorcjum KAPSCH a ofertą złożoną przez inny podmiot przystępujący do przetargu.

Prok. Bylicka dodała, że podejrzani usiłowali też doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości w kwocie prawie 3 mld zł inny podmiot uczestniczący w przetargu. – Kwota ta stanowiła zapłatę za ewentualne zrealizowanie kontraktu „Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych PKP Polskie Linie” – podała.

Według PK w listopadzie 2017 r. w toku postępowania odwoławczego w przetargu przed Krajową Izbą Odwoławczą doszło do „oszustwa sądowego”. Kapsch miał posłużyć się nierzetelnymi opiniami sygnowanymi przez Instytut Łączności – Zakład Kompatybilności Elektromagnetycznej we Wrocławiu w toku postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą – podała PK.

źródło:
Zobacz więcej