RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Prof. Płatek: W więzieniach najczęściej siedzą wyborcy PiS

Prof. Monika Płatek (fot. arch.PAP/Wojciech Olkuśnik)

W więzieniach najczęściej siedzą wyborcy Prawa i Sprawiedliwości – oświadczyła prof. Monika Płatek, prawniczka i feministka. Na stwierdzenie, że więźniowie najczęściej głosują na Platformę Obywatelską wskazała, że po trafieniu za kratki „być może zmieniają kierunek”.

Wójcik: Dziecko odebrane rodzicom będzie trafiało do rodziny zastępczej tożsamej kulturowo

– Dzięki poprawce przyjętej we wtorek przez Radę Unii Europejskiej dziecko odebrane rodzicom będzie trafiało do rodziny zastępczej tożsamej...

zobacz więcej

Płatek w TVN24 była pytana o nowelizację Kodeksu karnego. W jej ocenie „ta ustawa uderzy przede wszystkim w wyborców PiS”.

– A poza tym będzie służyła do tego, żeby np. móc niewygodnych ludzi w ramach Kodeksu karnego skazując, a więc uznając winę, przesuwać bezterminowo do zakładu psychiatrycznego – powiedziała Płatek.

– Główny zarzut jest do trybu uchwalania przez Sejm, przez Senat i treści, jakie ta propozycja ustawy zawiera. Mówimy o ogromnych zmianach w Kodeksie karnym, które całkowicie niszczą i tak naprawdę doprowadzają do totalnej klęski to, co wypracowaliśmy przez ostatnie 200 lat na polu prawa karnego – stwierdziła.

Prof. Płatek odniosła się także do tempa prac nad zmianami w prawie. Jak podkreśliła, „to nie jest szybkie tempo, ponieważ przeczytanie samych opinii na ten temat zajmuje więcej niż dwa dni”.

– Jeżeli chcemy to zrobić ze zrozumieniem, to musimy się nad tym jeszcze bardziej pochylić i to oznacza, że wszyscy posłowie PiS, PSL, Kukiz’15 nie rozumiejąc, za czym głosują, godzą się, żeby odebrać Polkom i Polakom bezpieczeństwo, zaprzeczyć podstawowym zasadom, które mówią, że nie można surowiej karać niż to było wcześniej przewidziane, jeżeli czyn został popełniony wcześniej – zaznaczała.

źródło:
Zobacz więcej