Hiszpania: polityk „centroprawicy” poparł LGBT, narodowcy zerwali rozmowy koalicyjne

Burmistrz Madrytu Jose Luis Martinez Almeida poparł wywieszenie na Placu Cibeles symboli LGBT (fot. PAP/EPA/J.J. Guillen)

Narodowo-tradycjonalistyczna partia Vox, kierowana przez Santiago Abascala, oświadczyła, że uznaje za zerwane rozmowy dotyczące współpracy z uważaną za centroprawicową Partią Ludową (PP) w urzędach miejskich Madrytu i Murcji. Władze VOX skrytykowały PP za poparcie, jakie burmistrz Madrytu udzielił LGBT.

Referendum niepodległościowe. Katalońscy policjanci oskarżeni o szpiegostwo

Prokuratura w katalońskim Sabadell, oskarżyła funkcjonariuszy Mossos d'Esquadra, formacji policyjnej podlegającej władzom autonomii, o szpiegowanie...

zobacz więcej

Nowy burmistrz stolicy, Jose Luis Martinez Almeida, członek PP, poparł inicjatywę udekorowania flagami środowiska LGTB Placu Cibeles uznawanego za wizytówkę Madrytu. Inicjatywa ma związek z zaplanowaną na 6 lipca w tym mieście Paradą Dumy Gejowskiej (tak w Hiszpanii i większości krajów nazywa się wydarzenie w Polsce określane mianem „marszu równości”).

Władze Vox skrytykowały Martineza za tę decyzję, wycofując się jednocześnie z rozmów koalicyjnych w samorządzie Murcji. „Nie planujemy zajmować stanowisk publicznych w tych miastach, a w urzędach miejskich będziemy stanowić opozycję” – poinformował komitet wykonawczy Vox, który w połowie czerwca zawarł wstępne porozumienie z PP o współpracy w tych dwóch miastach.

Jak wyjaśnił rzecznik partii Ivan Espinosa de los Monteros, że władze jego ugrupowania „przechodzą do opozycji tam, gdzie nie weszli w skład koalicji rządzących, a mniejszościowe gabinety PP i Ciudadanos będą przez nich poddawane kontroli”.

Odstąpienie od popierania burmistrzów w Madrycie i Murcji nie oznacza wycofania się Vox z utworzenia koalicji rządzących z PP oraz liberalnymi Ciudadanos (Cs) we wspólnotach autonomicznych Madrytu i Murcji (wspólnota autonomiczna to jednostka administracyjna najwyższego rzędu, jest ich w Hiszpanii 17). Negocjacje w tej sprawie trwają od pierwszej połowy czerwca.

11 czerwca trzy ugrupowania hiszpańskiej centroprawicy poinformowały, że prowadzą rozmowy w celu utworzenia rządów we wspólnotach autonomicznych Madrytu i Murcji, a także planują utworzyć koalicje w kilkudziesięciu hiszpańskich gminach.

Hiszpania: Sąd Najwyższy wstrzymał ekshumację gen. Franco

Sąd Najwyższy Hiszpanii nakazał we wtorek wstrzymanie zaplanowanej przez rząd ekshumacji gen. Francisco Franco. 10 czerwca prochy polityka miały...

zobacz więcej

Sekretarz generalny PP Teodoro Garcia Egea stwierdził wówczas, że większościowe rządy we wspólnotach autonomicznych Madrytu i Murcji „mogą być wstępem do podobnych koalicji w innych częściach kraju”, w tym w obu tych miastach.

Dwa dni później Vox poparł pierwszy budżet utworzonego w styczniu na bazie PP i Cs rządu w Andaluzji Juana Manuela Moreno. Partia Abascala popiera ten gabinet, choć nie zdecydowała się na wejście w jego skład.

Jednym z głównych obszarów sporu przy tworzeniu koalicji z Vox w Andaluzji była kwestia finansowania organizacji feministycznych oraz podmiotów promujących ideologię gender. Vox nie zgadza się na wspieranie ich ze środków publicznych.

Założona przez Santiago Abascala partia Vox opowiada się za wzmocnieniem jedności narodowej Hiszpanii (w tym zniesieniem autonomii regionów), promocją kultury życia i rodziny.

źródło:

Zobacz więcej