Premier o wydarzeniach Czerwca '76: Pokazują, jak ważny jest protest człowieka prostego

– Niech wydarzenia tamtych lat pokazują, jak ważny jest protest poszczególnych ludzi, człowieka prostego, który był skrzywdzony – powiedział premier podczas wtorkowych uroczystości z okazji 43. rocznicy radomskiego protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku. Mateusz Morawiecki sparafrazował wiersz Czesława Miłosza „Który skrzywdziłeś”. Listy do uczestników uroczystości wystosowali prezydent Andrzej Duda oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Premier Morawiecki rozmawiał z przywódcami państw o roli Polski w II wojnie światowej

Na lunchu z przywódcami państw w ramach obchodów rocznicy D-Day premier Mateusz Morawiecki mówił o roli Polski podczas II wojny światowej, a także...

zobacz więcej

Premier stwierdził, że dzisiejsze „pokolenia nie są sobie w stanie wyobrazić, jak wszechogarniająca była władza komunistyczna” i jak wielką odwagą wykazali się protestujący w 1976 roku.

– To był etap walki o wolność, etap, który bardzo krwawo i w istotny sposób zaznaczył się na polskiej drodze do wolności – powiedział.

– Właśnie rodząca się wtedy solidarność, która cztery lata później wybuchła z wielką mocą, pokazywała międzyśrodowiskową zgodę i porozumienie w walce o wolność między robotnikami, inteligencją, chłopami, Kościołem – mówił szef rządu.

– Coraz więcej grup społecznych budziło się do walki o wolną Polskę. Mimo bardzo brutalnych represji, stłumienia tych protestów, nic nie było w stanie zatrzymać polskiej walki o wolność – dodał.

Morawiecki wspomniał Hannę Krall, która „mówiła o władzy spoglądającej na ludzi z pierwszego piętra”.

– Chcę powiedzieć, że to i dla nas jest memento historyczne. Władza nie może patrzeć z góry na ludzi. Staramy się stać po stronie słabszych, poszkodowanych, świata pracy, tworzyć najlepsze warunki dla rozwoju, ale nie patrzeć z pierwszego piętra, nie patrzeć z góry – podkreślił.

Morawiecki: Jan Paweł II przyniósł ziarno porozumienia

zobacz więcej

Premier dodał, że dziś, po latach, chce pochylić czoło przed bohaterstwem „wspaniałych Polaków tamtych lat”.

– Dziękuję wszystkim wspaniałym bohaterom, którzy przyczynili się do polskiej wolności. Dziękuję w imieniu dzisiejszych pokoleń młodych Polaków, którzy znają tamte wydarzenia z historii. Bez tamtej odwagi, bez determinacji nie byłoby dzisiejszej wolności – mówił Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda, w liście skierowanym do uczestników obchodów napisał, że to, co wydarzyło się tu 43 lata temu i później, „jest i pozostanie ważną przestrogą”. „Jesteśmy bowiem narodem dumnym i odważnym, nigdy nie godziliśmy się na deptanie naszych aspiracji, odbieranie nam wolności i podmiotowości naszego niepodległego państwa, pokoju i bezpieczeństwa naszych bliskich” – podkreślił prezydent.

30 lat temu odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne

30 lat temu, 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne....

zobacz więcej

Dodał, że nieprzewidzianym przez władze skutkiem Czerwca '76 było powstanie organizacji i zwartych środowisk opozycji demokratycznej, które później odegrały istotną rolę w zmaganiach o wolną Polskę oraz przy narodzinach Solidarności.

W skierowanym do uczestników obchodów liście prezes PiS Jarosław Kaczyński przypomniał słowa ks. Romana Kotlarza, ofiary brutalnych represji władz PRL, który mówił, że człowiek pragnie nie tylko pieniędzy, chleba, mieszkania, lodówki, telewizora, samochodu, lecz że człowiek pragnie prawdy, sprawiedliwości, szacunku i wolności.

Dodał, że według historyków, na ulicach Radomia 25 czerwca 1976 r. manifestowało ok. 20 tys. demonstrantów. „To był wielka siła, która choć uległa bezwzględnej przemocy, to miała w sobie ten mickiewiczowski, wewnętrzny ogień, dzięki któremu posiadła moc odradzania się i finalnego wywalczenia wolności” – wskazał Jarosław Kaczyński.

Jednym z głównym elementów wtorkowych obchodów była msza św. w intencji bohaterów Czerwca '76. Po jej zakończeniu szef rządu, parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz i delegacje różnych organizacji i środowisk złożyli kwiaty przed kamieniem upamiętniającym robotniczy protest. Premier złożył również kwiaty pod pomnikiem Marii i Lecha Kaczyńskich.

„Którzy skrzywdziłeś”

Wiersz, którego pierwsza zwrotka brzmi: „Który skrzywdziłeś człowieka prostego / Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, / Gromadę błaznów koło siebie mając / Na pomieszanie dobrego i złego” kończy groźba: „Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta” i „Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy / I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta”. Czesław Miłosz napisał go w 1950 roku.

źródło:

Zobacz więcej