Błaszczak: F-35 kupilibyśmy taniej, gdyby Klich przyjął propozycję dołączenia do produkcji 

Do Polski mają trafić 32 myśliwce F-35 (fot. Cpl. A. J. Van Fredenberg/U.S. Marine Corps/Getty Images)

Gdyby Bogdan Klich – minister obrony narodowej z PO – w latach 2008-2010 zgłosił akces Polski do programu F-35, to kupilibyśmy te samoloty taniej, tak jak osiem państw, które uczestniczą w jego produkcji – powiedział minister Mariusz Błaszczak w programie „Wydarzenia i Opinie” w Polsat News. – Zapewniam, że wynegocjujemy dobrą cenę – podkreślił szef resortu obrony.

Były ambasador RP w USA o F-35: Czytałem, że radziecki myśliwiec lepszy

Szukając danych na temat F-35 zobaczyłem co napisał Sputnik, (…) który udowadnia, że radziecki chyba Su- 55 (Su-57 – red.) jest lepszy i o połowę...

zobacz więcej

– Kupujemy teraz drożej, bo Bogdan Klich, minister obrony narodowej z PO odrzucił propozycję amerykańską, żeby Polska dołączyła do grona państw, które zajmują się produkcją tego samolotu. Dziś kupimy ten samolot na takiej zasadzie, na jakiej kupili Belgowie – tłumaczył Błaszczak.

W czasie rozmowy padło przypuszczenie, że Polska zapłaci więcej za te same samoloty, w porównaniu właśnie do Belgów. – A skąd pan wie, jaką wynegocjujemy cenę? Jesteśmy na etapie negocjacji – zapewniam, że wynegocjujemy dobrą cenę – zapewnił szef MON.

Dodał, że Polska „kupuje najnowocześniejszy sprzęt”, ponieważ zależy nam na odstraszaniu. – Ż tego wynika obecność wojsk USA i zakup samolotów F-35 – dodał.

Do naszego kraju mają trafić 32 tego typu maszyny.

Myśliwska ekstraklasa. F-35 jest niemal niewidzialny dla radarów

F-35 Lightning II to jednomiejscowy wielozadaniowy samolot bojowy o obniżonej wykrywalności przez radar, jedyny zaliczany do piątej generacji...

zobacz więcej

Liczba amerykańskich żołnierzy może wzrosnąć

Minister Błaszczak odniósł się również do liczby amerykańskich żołnierzy, którzy dodatkowo mają trafić do Polski. – Donald Trump podpisał deklarację, w której jest dodatkowy tysiąc żołnierzy, ale to liczba minimalna, ona może wzrosnąć, jeśli będzie taka potrzeba – powiedział.

– USA bardzo dużo zrobiły dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. W wynegocjowanej deklaracji politycznej jest wpisana liczba 4,5 tys. żołnierzy, którzy już stacjonują w Polsce. Dotychczas nie było takiej deklaracji z podpisem prezydenta USA – dodał Błaszczak.

F-35 produkowany przez koncern Lockheed Martin i poddostawców, wśród których są Northrop Grumman i BAE Systems, został zwycięzcą konkursu w programie JSF – Joint Strike Fighter. Program miał wyłonić maszynę, która mogłaby realizować kilka typów zadań – jako myśliwiec przewagi powietrznej i samolot do ataków na cele naziemne, jak również jako samolot w wersji pokładowej, dla sił powietrznych, marynarki i piechoty morskiej USA, a także brytyjskiej Royal Navy i RAF. Maszyna miała zastąpić m. in. samoloty pionowego startu i lądowania Harrier.

Do programu JSF przystąpiły, poza USA, Australia, Belgia, Dania, Holandia, Kanada, Norwegia, Turcja, Wielka Brytania i Włochy. Zamówiły go także Izrael, Japonia i Korea Południowa.

źródło:
Zobacz więcej