RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Błaszczak: Brakuje Polaków na ważnych stanowiskach w NATO

Zdaniem ministra obrony, szef gabinetu prezydenta ma świetne kompetencje, by sprawować urząd szefa NATO (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto/Getty Images)

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski to świetny kandydat na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO; jest doświadczonym dyplomatą i politykiem, ma świetne kompetencje, by sprawować ten urząd – powiedział we wtorek w Polsat News szef MON Mariusz Błaszczak.

Polska kandydatura na stanowisko wiceszefa NATO formalnie zgłoszona

Zgłosiliśmy formalnie kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO. Jest wielu kandydatów. Zobaczymy,...

zobacz więcej

W ostatnich dniach pojawiła się informacja, że Polska lobbuje, aby szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski został zastępcą sekretarza generalnego NATO. Decyzję w tej sprawie ma podjąć osobiście sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg jeszcze przed przerwą wakacyjną.

Błaszczak był pytany o tę sprawę w Polsat News.

– To jest świetny kandydat. Minister Szczerski jest doświadczonym dyplomatą, politykiem, był posłem, ma świetne kompetencje, by sprawować ten urząd – ocenił Błaszczak. Według niego brakuje Polaków na ważnych stanowiskach w NATO, podczas gdy – jak ocenił minister – „nasza rola w Sojuszu wzrasta”.

Dziennik „Polska The Times” podał w poniedziałek, że Szczerski – w ubieganiu się o stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO – miał dostać poparcie Stanów Zjednoczonych. Według dziennika poparcie USA oznacza, że szanse Szczerskiego na objęcie stanowiska są znaczne – ale ostateczna decyzja ma zapaść do końca lipca. Jak podał dziennik, powołując się na swoich rozmówców w PiS, nazwisko Szczerskiego jest również w grze, jeśli chodzi o ewentualną obsadę stanowiska komisarza UE.

Szczerski o kandydowaniu na wiceszefa NATO: Prezydent wyraził zgodę

– Prezydent wyraził zgodę, żebym wstawił moje nazwisko do puli – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, pytany o doniesienia...

zobacz więcej

Sam Szczerski do doniesień prasowych odniósł się w poniedziałek w radiowej Jedynce. Na pytanie, czy walczy o to, żeby być wiceszefem NATO, odpowiedział: „Oczywiście decyzja jest nie moja, więc nie ja ją będę ogłaszał”. Przyznał, że cieszy się, że jego nazwisko pada w pozytywnym kontekście. – Mogę powiedzieć tylko jedną rzecz: na pewno pan prezydent wyraził zgodę, żebym wstawił moje nazwisko do puli – powiedział.

Teraz zastępczynią sekretarza generalnego NATO jest Amerykanka Rose Gottemoeller, która była wcześniej podsekretarzem stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jej kadencja kończy się jesienią.

Zastępca sekretarza generalnego NATO to drugie najważniejsze stanowisko urzędnicze w Sojuszu Północnoatlantyckim.

źródło:

Zobacz więcej