Trybunał w Strasburgu: Włosi nie muszą przyjmować statku z migrantami

Trybunał wyraził nadzieję, że Włosi będą się nadal opiekować pasażerami statku (fot. REUTERS/Guglielmo Mangiapane)

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił wniosek migrantów ze statku w pobliżu wyspy Lampedusa o uchylenie zakazu wpłynięcia do portu, wydanego przez włoski rząd. Trybunał wyraził nadzieję, że strona włoska będzie nadal otaczać opieką osoby znajdujące się na pokładzie.

Salvini: Niech imigrantów przyjmą Niemcy i Holandia

Wicepremier Włoch Matteo Salvini powiedział, że migrantów ze statku „Sea Watch” powinny przyjąć Niemcy i Holandia. Od 12 dni jednostka znajduje się...

zobacz więcej

Statek niemieckiej organizacji pozarządowej „Sea Watch” 10 czerwca wziął na pokład migrantów z pontonu w libijskiej strefie ratunkowej.

Chociaż władze libijskie poleciły przewieźć ich do Trypolisu, statek popłynął w kierunku Lampedusy, gdzie znajduje się od dwóch tygodni. Włochy wydały jednostce zakaz wpływania na swoje wody, ale przyjęły 11 migrantów wymagających opieki lekarskiej.

Rząd zwrócił się o przyjęcie pozostałych migrantów do władz Holandii i Niemiec. Te stwierdziły, że decyzja w tej sprawie należy do Unii Europejskiej.

Wicepremier Matteo Salvini przyjął decyzję Trybunału z zadowoleniem. W jego ocenie postępowanie organizacji „Sea Watch” było prowokacją polityczną. To już trzeci podobny incydent w 2019 r. z udziałem tej jednostki.

źródło:
Zobacz więcej