Gruzja ma nowego przewodniczącego parlamentu

Dymisja przewodniczącego była jednym z postulatów demonstrujących (fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE)

Arcził Talakwadze, kandydat rządzącego Gruzińskiego Marzenia, został wybrany we wtorek na przewodniczącego parlamentu Gruzji. Poprzednim szefem izby był Irakli Kobachidze, który ustąpił na skutek fali protestów. Jego dymisja była jednym z postulatów demonstrujących.

Protesty w Gruzji. Ludzie chcą przedterminowych wyborów

Gruzińska opozycja i część zwolenników obozu rządzącego domagają się rozpisania przedterminowych wyborów. Takie żądanie padło między innymi w...

zobacz więcej

Talakwadze został wybrany jednomyślnie, ponieważ opozycyjni deputowani opuścili posiedzenie na znak protestu wobec tego, że rządząca partia nie zgodziła się na rozmowy o odwołaniu ministra spraw wewnętrznych Giorgiego Gacharii.

Także jego dymisji domagają się uczestnicy demonstracji trwających od 20 czerwca w Tbilisi. Ich zdaniem jest on odpowiedzialny za działania policji wobec demonstrantów w ubiegły czwartek, kiedy w starciach z policją rannych zostało co najmniej 240 osób. Policjanci użyli gumowych kul, gazu łzawiącego i pałek, a protestujący obrzucali funkcjonariuszy butelkami i kamieniami. Policja zatrzymała ponad 300 osób.

Tamtego dnia tysiące demonstrantów protestowały przeciwko wizycie deputowanego do Dumy Państwowej Rosji Siergieja Gawriłowa, który w gruzińskim parlamencie przemawiał po rosyjsku z miejsca przewodniczącego. W czasie wojny z sierpnia 2008 r. Rosja faktycznie zajęła dwa regiony Gruzji – Abchazję i Osetię Południową. Od tego czasu stosunki między obydwoma państwami pozostają napięte.

Oprócz dymisji szefa MSW protestujący domagają się uwolnienia osób zatrzymanych 20 czerwca oraz rozmów na temat wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

Gruzińskie Marzenie spełniło jeden z postulatów protestujących. W poniedziałek ogłoszono, że wybory parlamentarne w tym kraju w 2020 r. odbędą się według ordynacji proporcjonalnej.

W niedzielę wieczorem kilku uczestników demonstracji pod budynkiem parlamentu ogłosiło głodówkę. Utrzymują, że będą w ten sposób protestować do czasu dymisji ministra spraw wewnętrznych.

W poniedziałek wieczorem uczestnicy protestu utworzyli żywy łańcuch wokół budynku parlamentu i odśpiewali hymn państwowy.

Arcził Talakwadze, nowy przewodniczący gruzińskiego parlamentu (fot. TT/Ulrik Tideström)

źródło:

Zobacz więcej