RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier: Musimy dbać o to, by ludzie młodzi czuli, że mają poprawiające się perspektywy

Najnowsze

Popularne

– Od wejścia do Unii Europejskiej, mniej lub bardziej na stałe, wyjechało ponad 1,5 mln ludzi. Ja wierzę, że nasze programy, które będziemy wdrażać i wdrażamy sprawią, że duża część zdecyduje się wrócić – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z młodymi ludźmi po uchwaleniu przez rząd projektu ustawy zwalniającej z podatku dochodowego osoby do 26. roku życia.

Z programu Bez PIT dla młodych skorzysta około 2 mln osób. Ulga ma zacząć obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. Kwota przychodów w ramach ulgi to 85 528 zł od 2020 r.. W 2019 r. limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł.

– W każdym aspekcie życia publicznego chcemy byście Wy, ludzie młodzi, czuli, że macie perspektywy wejścia w życie zawodowe, realizowania karier gospodarczych – powiedział premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu.

– To logika działań, które mają doprowadzić do tego, że będzie większa skłonność ludzi młodych by tu pozostać, by nabierać doświadczenia, by samemu wykuwać rzeczywistość gospodarczą, być kowalem własnego losu, być przedsiębiorcą – podkreślił.

Jak zaznaczył, temu ma służyć „pewnego rodzaju opowieść o życiu, która realizujemy poprzez nasze programy”. – Chcemy, żeby państwo wspierało rodzinę i to wparcie będzie dostarczone, ale musieliśmy zacząć od uszczelnienia systemu podatkowego – dodał szef rządu.

Zdaniem Morawieckiego, skłonności młodych ludzi do pozostania w kraju powinien też zwiększyć program Mieszkanie plus. Jak mówił, jest to program „skomplikowany”, ale „kilkadziesiąt tys. mieszkań w różnej fazie zaawansowania budów w tym roku będzie widocznych”.

„Idziemy w tę stronę, żeby obciążenie dla młodych ludzi było jak najniższe”

Premier podkreślił, że rząd chce „w kolejnej kadencji zrobić więcej”. – Żeby referencje dla młodych pracowników były szeroko stosowane przez Was. Idziemy w tę stronę, żeby obciążenie dla młodych ludzi było jak najniższe – powiedział

– Wierzymy, że pasja, kreatywność, odwaga, wizja da lepszą przyszłość Polsce. Przyszłość Polski jest na waszych barkach. Niski CIT, mała działalność gospodarcza, to wszystko jest wdrożone zgodnie z obietnicą – przypomniał premier.

Mateuszz Morawiecki, zauważył, że wie o tym, „że wielu młodych ludzi zostało ukąszonych takim myśleniem antypodatkowym”. – Rozumiem, że każdy chce, żeby jak najwięcej pieniędzy zostało w portfelu, ale nikt nie chce, żeby państwo było z tektury – dodał.

Wskazał, że polityka rządu jest polityką dla ludzi młodych. – Działania, które wdrażamy są po to, by włączyć młodych do pracy. Abyście mogli pracować tutaj, w kraju – podkreślił.

„Pierwsze kroki milowe zostały wykonane”

– Chcę przekonać Was, że pierwsze kroki milowe zostały wykonane. Chcemy z Wami przedyskutować to co wam doskwiera. Wchodząc w dojrzałe życie troszczycie się o wartości, o pracę, rodzinę i wokół tego zapraszam was do dyskusji, która może przynieść wnioski, które będzie można wdrożyć w życie – powiedział premier.

Dodał, że chce też podpisać z młodymi ludźmi „kontrakt społeczny dla młodych” z perspektywą na 3, 4, 5 a nawet 7 lat. Na koniec spotkania złożył wraz z przedstawicielami organizacji młodzieżowych podpisy pod deklaracją #PlanDlaMłodych.

Rząd za likwidacją podatku PIT dla młodych; z pewnymi warunkami

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej