Pięć nosorożców czarnych z Czech trafiło do Rwandy

Do Parku Narodowego Akagera w Rwandzie trafiło pięć nosorożców czarnych (fot. PAP/EPA/SCOTT RAMSAY / AFRICAN PARKS)

Pięć nosorożców czarnych przesiedlono z czeskiego zoo do Rwandy. Zwierzęta trafiły do Parku Narodowego Akagera. Powodem takiej decyzji było zagrożenie wyginięciem tego gatunku. W naturalnych warunkach żyje około 5 tys. tych zwierząt.

Pięć samic i dwa samce czarterem z RPA. Lwy po latach wracają do rezerwatu w Rwandzie

Do Rwandy wracają lwy. Siedem osobników – pięć samic i dwa samce – przylecą w poniedziałek czarterowym lotem z RPA do Kigali. Mają przyczynić się...

zobacz więcej

To już drugi przypadek przewiezienia tego gatunku do Rwandy. Pierwszy raz przekazano 17 nosorożców z Afryki Południowej w 2017 r.

– Ich przyjazd zaznacza ważny krok w rewitalizacji parku; to także krok, który podkreśla udział kraju w ochronie przyrody – powiedział Jes Gruner, menadżer Parku Narodowego Akagera.

Nosorożce czarne rozpoczęły podróż w niedzielę po miesiącach przygotowań w Zoo Safari Dvůr Králové w Republice Czeskiej – poinformowała Rwandyjska Rada Rozwoju.

Przekazane zoo nosorożce to dwie samce i trzy samice. Zwierzęta miały poszerzyć zasoby genetyczne w parku. Będą mieszkać w zamkniętych przestrzeniach. Pobyt w parku pozwoli im na podnoszenie współczynnika przeżywalności oraz zdolności do przystosowywania się do warunków.

Obecnie – według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody – w naturalnym środowisku żyje około 5 tys. nosorożców czarnych. Oznacza to, że są jednym z najbardziej zagrożonych gatunków.

Rwanda w 2015 r. wprowadziła ponownie na swe tereny również lwy, które zniknęły z kraju na około 15 lat.

źródło:
Zobacz więcej