RAPORT

Kampania 2020

Awinion – architektoniczna perła Europy

Pałac papieski, nieodbudowany kamienny most oraz historyczne centrum, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to tylko niektóre z atrakcji jakie można zobaczyć we francuskim mieście Awinion. Niezwykły charakter nadają miastu potężne mury obronne, które mają ponad 4 km i składają się z ponad 30 wież.

Najlepsze miasto do życia na świecie. Zmiany w rankingu

Według raportu „The Economist Intelligence Unit” Wiedeń to najlepsze miejsce do życia. W zestawieniu to europejskie miasto wyprzedziło Melbourne i...

zobacz więcej

Awinion na południu Francji zachwyca artystów i turystów. Jest to miasto forteca, które przez wiele osób uznawane jest za architektoniczną perłę Europy.

Jeszcze w XII wieku Awinion był niewielkim miastem, jednak już w XIV wieku przez konflikt w stolicy apostolskiej stał się stolicą zachodniego chrześcijaństwa. Rezydowało tu siedmiu papieży. Wszyscy byli podporządkowani francuskim królom.

Ogromny papieski pałac jest największym gotyckim zamkiem w Europie. Nie jest to jednak jedyna atrakcja Awinionu.

W mieście znajduje się jeden z najsłynniejszych mostów na świecie – pochodzi z XII wieku. Pierwotnie miał prawie kilometr długości i 22 przęsła. Most nie wytrzymał ekspansji Katarów i ogromnych powodzi. Stał się inspiracją dla malarzy, pisarzy i muzyków.

źródło:
Zobacz więcej