RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

CBA zatrzymało dziewięć osób ws. miliardowego przetargu w PKP PLK

Agenci z katowickiej delegatury CBA zatrzymali dziewięć osób za usiłowanie oszustwa na szkodę spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Sprawa dotyczy utrudniania przetargu publicznego, wartego ponad miliard zł.

17 osób zatrzymanych przez CBA na terenie całego kraju

Agenci z gdańskiej delegatury CBA zatrzymali 17 osób w związku ze śledztwem w sprawie wyłudzeń z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości....

zobacz więcej

Fakt zatrzymania potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Wskazał, że wśród dziewięciu zatrzymanych są kierownik Zakładu Instytutu Łączności we Wrocławiu i jego zastępca, oraz pięciu przedstawicieli spółki, która starała się uzyskać kontrakt. Wśród zatrzymanych są także radca prawny i przedsiębiorca, który współpracował ze spółką.

– Do zatrzymań doszło na terenie Mazowsza, Górnego i Dolnego Śląska oraz na Pomorzu Zachodnim – stwierdził Brodowski.

Jak poinformował rzecznik Biura, postępowanie prowadzone przez śledczych CBA dotyczy próby utrudniania przetargu publicznego, ogłoszonego przez PKP PLK, które dotyczyło funkcjonującego w większości państw UE systemu bezpiecznej kontroli jazdy pociągów.

Zatrzymane przez CBA osoby są także podejrzewane o „podjęcie próby utrudnienia zamówienia publicznego, usiłowanie oszustwa na szkodę PKP PLK na ponad miliard zł, a także podjęcia próby działania na szkodę konkurencyjnego oferenta – pracowników Instytutu – także przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków dla korzyści majątkowych”.

Zatrzymani zostaną doprowadzenia do siedziby Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Tam usłyszą zarzuty karne.

źródło:
Zobacz więcej