Córka dyktatora oddała miliard dolarów, który przywłaszczyła

Gulnara Karimowa była m.in. śpiewaczką i projektantką mody (fot. arch.PAP/SERGEI ILNITSKY)

Gulnara Karimowa, skazana za wyprowadzanie publicznych pieniędzy, córka zmarłego pierwszego prezydenta Uzbekistanu Islama Karimowa, powiedziała rodakom, że zwróciła już państwu część pieniędzy, które zagarnęła, gdy u władzy był jej ojciec. W nagraniu prosiła o przebaczenie.

Jak wydoić własny kraj. Francja bierze się za afrykańskiego satrapę

Dwa auta bugatti, liczne ferrari, lamborghini, dom w Paryżu za ponad 100 mln euro. To nie dorobek szpanerskiego miliardera, tylko skromnego...

zobacz więcej

– Chcę powiedzieć, że do tej pory jedynie moje środki osobiste, które znajdują się na terytorium Uzbekistanu, przestały już być moją własnością i pracują na rzecz budżetu republiki. Jest to suma około 1,2 mld dolarów, co potwierdza kilka śledztw – mówi osadzona miliarderka na filmie udostępnionym na Instagramie przez jej córkę Iman.

Gulnara Karimowa, starsza córka pierwszego prezydenta Uzbekistanu Islama Karimowa, została skazana w 2015 r. Była oskarżona o wyłudzenia i uchylanie się od podatków, za co skazano ją na karę aresztu domowego. W 2017 r., po śmierci jej ojca, sąd rozpatrzył jeszcze jedną sprawę karną i skazał ją na 10 lat więzienia.

Według śledczych Karimowa przewodniczyła zorganizowanej grupie przestępczej, która ukryła za granicą prawie 1,4 mld dolarów, 63,5 mln euro, ponad 27 mln funtów i 18,5 mln franków szwajcarskich. Wyprowadzone środki lokowano w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Rosji i na Łotwie. Prokuratura Uzbekistanu wysłała do władz tych państw wniosek o zablokowanie tych środków.

źródło:
Zobacz więcej