RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gdańsk kupił rydwan za 150 tys. zł

Napisy w języku arabskim zostały wykonane przez mieszkańców Londynu (fot. Rajkowska.com/mat.pras.)
Napisy w języku arabskim zostały wykonane przez mieszkańców Londynu (fot. Rajkowska.com/mat.pras.)

Dokładnie 147 600 zł – za tyle Urząd Miejski w Gdańsku kupił na dzieło Joanny Rajkowskiej „Rydwan”. Reporterzy Radia Gdańsk spytali władze miasta, dlaczego cena jest tak wysoka, ale nie otrzymali odpowiedzi.

Najsłynniejszy rewolwer w historii sztuki sprzedany

Na aukcji w Paryżu sprzedano rewolwer, przy pomocy którego Van Gogh miał odebrać sobie życie. Tożsamość nowego właściciela jest nieznana.

zobacz więcej

Rzeźba pokryta arabskimi napisami została zakupiona przez Wydział Programów Rozwojowych gdańskiego ratusza 20 września ubiegłego roku. Stroną sprzedającą była firma Letrangere Limited z Wielkiej Brytanii.

„Początki projektu Rydwan wiążą się ze snem artystki, która została zaproszona na śniadanie do Galerii Serpentine i zaspała. Obraz ze snu przedstawiał mały, dwukołowy pojazd ciągnięty przez konie, nieco zagubiony wśród wielkiej ilości samochodów na Edgware Road” – wskazano na stronie internetowej Rajkowskiej.

„Projekt polegał więc na zmaterializowaniu snu: budowie rydwanu, wynalezieniu dzisiejszej jego formuły bez konkretnego historycznego wzorca; rydwanu oddanego następnie w użytkowanie ludziom w dzielnicy zlokalizowanej w pobliżu Edgware Road w Londynie. Rydwan został wyrzeźbiony z litego drewna przez partnera artystki i nią samą, a następnie pomalowany na złoty kolor, z czerwono-pomarańczowymi i turkusowymi elementami tak, aby mógł wtopić się w londyńską ulicę” – wyjaśniono.

Reporterzy Radia Gdańsk zadali pytanie urzędnikom z wydziału kultury, gdzie w przestrzeni miejskiej znajduje się „Rydwan”, dlaczego urząd miejski wydał na niego tak duże pieniądze oraz w czym tkwi wartość dzieła. Czekają na odpowiedź.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej