Premier: Mamy silny mandat demokratyczny do tego, żeby mówić o przyszłości Europy

Premier RP Mateusz Morawiecki przemawia w Dreźnie, gdzie uczestniczy w otwarciu Europejskiego Forum Badań i Innowacji (fot. PAP/Radek Pietruszka)

W wyborach do Parlamentu Europejskiego duża grupa wyborców wyraziła zniechęcenie przyszłym kierunkiem Unii Europejskiej – ocenił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Europejskiego Forum Badań i Innowacji w Dreźnie.

Premier: Nasze poparcie dla kandydatów na szefów KE i RE zależne od ich poglądów

– Porozumienie paryskie wyznacza obecnie obwiązujące cele klimatyczne, a Polska na ich zaostrzenie na razie nie daje zgody – powiedział...

zobacz więcej

– Podczas wyborów do PE duża grupa wyborców europejskich wyraziła swoje zniechęcenie przyszłym kierunkiem UE. Takie głosy pojawiły się zarówno po lewej, jak i prawej stronie spektrum politycznego, zatem mamy silny mandat demokratyczny do tego, żeby mówić o przyszłości Europy – powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że Polska, jako „doświadczone państwo członkowskie UE”, cały czas artykułuje swoją wizję UE. – Polska chce dalej odgrywać aktywną rolę w poszukiwaniu rozwiązań dla naszych wspólnych wyzwań europejskich – dodał szef polskiego rządu.

Morawiecki wśród wyzwań, które stoją przed UE, wymienił m.in. konieczność przygotowania się na scenariusz twardego (czyli bez umowy) brexitu, rozszerzenie UE na państwa Bałkanów Zachodnich i zachowanie związków transatlantyckich.

– Bardzo ważne dla Europy, jako kontynentu, jest to, by znowu stała się liderem w obszarze zaawansowanych technologii i przemysłu – powiedział Morawiecki.

Jak dodał, „może jakieś firmy niemieckie cały czas są liderami”, ale Europa, jako całość, prawdopodobnie nie jest – przekonywał szef polskiego rządu.

Według niego „Unia Europejska powinna ustanowić Europejską Strategię Innowacyjności, która zdefiniuje program rozszerzonego podejścia do strategicznych łańcuchów wartości”.

– Rozpoczynając od różnych technologii magazynowania wodoru, sztucznej inteligencji, internetu rzeczy, cyberbezpieczeństwa, 5G, technologii kosmicznych, druku 3D i technologii 3D czy na przykład inteligentnego zdrowia – zaznaczył premier.

Wcześniej w Dreźnie szef polskiego rządu spotkał się z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäublem oraz premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem.

źródło:

Zobacz więcej