Jakubiak i Liroy nie pójdą do wyborów z Konfederacją. Chodzi o „brak dobrej woli”

Federacja chce się poszerzać o „środowiska miejskie, wolnościowe, centrowe, centroprawicowe” (fot. PAP/Jakub Kamiński)

Federacja Marek Jakubiak-Piotr Liroy-Marzec wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych z własnym przesłaniem – zapowiedzieli liderzy ugrupowania. – Nie przyjmuję propozycji Konfederacji na wybory z uwagi na brak transparentności i dobrej woli - oświadczył Jakubiak.

Wspólna deklaracja Jakubiaka i Liroya-Marca. Kukiz nie przystąpił do porozumienia

Posłowie Marek Jakubiak i Piotr Liroy-Marzec podpisali wspólną deklarację dotyczącą założeń programowych, które chcą realizować. Na spotkaniu miał...

zobacz więcej

7 czerwca Jakubiak i Liroy podpisali wspólną deklarację dotyczącą założeń programowych, do których realizacji chcą dążyć w powstającej partii o nazwie Federacja Jakubiak-Liroy.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie, 24 czerwca, Jakubiak oświadczył, że już dawno zapowiadał projekt federacji, zrzeszającej organizacje prawicowe, które wspólnie miały wystartować do Europarlamentu oraz do parlamentu.

– Z federacji zrobiła się Konfederacja. Wzięliśmy pomocniczo udział w wyborach do Europarlamentu, no i niestety część Konfederacji nie zniosła sukcesu. Po prostu sukces wyraźnie im zaszkodził. W związku z tym zaczęły się różne rzeczy dziać – opowiadał Jakubiak.

– Dzisiaj mogę spokojnie powiedzieć, że czas już minął i oświadczam, że nie przyjmuję już propozycji Konfederacji na wybory jesienne z uwagi na brak transparentności i choćby dobrej woli. Dzisiaj my idziemy do jesiennych wyborów z naszym przesłaniem – podkreślił polityk.

Prezentując program federacji pod nazwą „Patriotyzm i Wolność” Piotr Liroy-Marzec skrytykował też Koalicję Europejską za brak programu.

– Federacja Jakubiak-Liroy pokazuje, że szanuje obywatela. To jest nasz program „Patriotyzm i Wolność”, który będzie się rozszerzał w miarę, jak będą przystępowały do nas różne środowiska: miejskie, wolnościowe, centrowe, centroprawicowe – zapowiedział Liroy-Marzec.

Kukiz pogratulował Konfederacji w języku rosyjskim [WIDEO]

Ja się w życiu nie poddam, dopóki nie osiągnę tych zmian ustrojowych, do jakich zmierzam – mówił w niedzielę w Polsacie lider Kukiz'15 Paweł Kukiz....

zobacz więcej

Członek zarządu federacji Artur Zawisza przekonywał, że Jakubiak i Liroy są personifikacjami programu „Patriotyzm i Wolność”, oraz że są „stuprocentowo wiarygodni w obu tych kluczowych dla Polaków dziedzinach”.

Według niego, federacja „nie podjęła propozycji przystąpienia” do partii Konfederacja, gdyż, jak mówił, „do tej pory nie uzyskaliśmy od naszych kolegów w pełni dokumentacji rejestracyjnej, sądowej czy członkowskiej tej partii, stąd nie sposób było stawać się, niejako w ciemno, jej członkami, kupując kota w worku”.

Zawisza podkreślił, że federacja w ramach programu „Patriotyzm i wolność” chce skupić się na „bardzo konkretnych kwestiach, ważnych dla życia państwowego”. Są to między innymi „pełna suwerenność państwa, w tym polski złoty i polska armia, wyższość prawa konstytucyjnego nad unijnym, zabezpieczenie Polaków przed roszczeniami organizacji międzynarodowych”. Polityk wskazał też na potrzebę przeprowadzenia „prawdziwej reformy sądownictwa”.

źródło:

Zobacz więcej